Vijesti iz Bijelog Polja

Građani su nam na prvom mjestu!

CRNA GORA PRI SAMOM VRHU PO SMRTNOSTI OD VATRENOG ORUŽJA

CRNA GORA PRI SAMOM VRHU PO SMRTNOSTI OD VATRENOG ORUŽJA

Prema najnovijim dostupnim podacima Instituta za zdravstvenu metriku i procjenu (IHME), Albanija je zabilježila najgoru stopu nasilja iz vatrenog oružja.


Prema novom izvještaju o smrtnosi tokom obračuna vatrenim oružjem, Crna Gora je druga u Evropi. O tome detaljnije govori izvještaj sa sajta statista.com.


Prema najnovijim dostupnim podacima Instituta za zdravstvenu metriku i procjenu (IHME), Albanija je zabilježila najgoru stopu nasilja iz vatrenog oružja u 2019. Godini sa 1. 39 smrtnih slučajeva usled nasilja iz vatrenog oružja te godine na 100. 000 ljudi.

CRNA GORA PRI SAMOM VRHU PO SMRTNOSTI OD VATRENOG ORUŽJA


-Zatim ide Crna Gora sa stopom od 0,99 umrlih i Sjeverna Makedonija sa 0,98 umrlih. Iako su ove brojke visoke po evropskim standardima, one su bile znatno niže od stope od 4,12 smrtnih slučajeva na 100. 000 stanovnika, koja je utvrđena u SAD-u- navodi se u pomenutom izvještaju.


Kako dalje objašnjavaju, smrtonosno nasilje oružjem dostiglo je vrhunac u Evropskoj uniji 1990-ih, a došlo je do pada između 2. 000 i 2012. Godine, prema projektu TARGET, značajnom izvještaju Flamanskog instituta za mir.

List napominje da su stope prestale da opadaju otprilike u to vrijeme, nakon čega su u nekim slučajevima ostale na prilično nivou, a u drugim počele da rastu.


Autori izvještaja identifikuju dva hitna pitanja kada je riječ o oružju u Evropi, prvo je 3-D štampanje vatrenog oružja, a drugo, Dark Veb.


-3-D štampanje je doprinjelo stvaranju „pušaka duhova“, a prema projektu TARGET, u nekim slučajevima je bilo povezano sa desničarskim ekstremizmom. Darkveb, s druge strane, postavlja izazove praćenja i praćenja onlajn kupovine vatrenog oružja. Iz ova dva razloga, pristup vatrenom oružju je olakšan u regionu, uključujući i one koji nemaju kriminalne veze- objašnjeno je.


Autori izveštaja zaključuju: „Višestrani fenomen trgovine vatrenim oružjem stoga utiče na nasilje oružjem na različite načine. Njegov uticaj je najjasnije očigledan u kriminalnim kontekstima gdje povećana dostupnost vatrenog oružja može brzo i drastično da promjeni miran kurs jedne zemlje“.


Holandija i Švedska su dvije evropske zemlje koje su, prema izvještaju, doživjele promjenu u nasilju vatrenim oružjem u vezi sa kriminalnim aktivnostima poslednjih godina, navodeći pucanje na novinara Petera R. Vriesa usred Amsterdama 15. jula 2021. jedan takav slučaj.


Izvor: Dan