Vijesti iz Bijelog Polja

Građani su nam na prvom mjestu!

BIJELO POLJE: SANIRANI PUT OTVORIO MJEŠTANIMA PROZOR U SVIJET

BIJELO POLJE: SANIRANI PUT OTVORIO MJEŠTANIMA PROZOR U SVIJET

Oštećenim putem prolazilo se samo terenskim autima i išao je onaj ko je morao, kaže mještanin Milinko Krgović, dodajući da se niko nije usuđivao da dođe do njih. A rijetki su i taksisti koji su prolazili ovom dionicom.

Godinama unazad, ono malo mještana Mjesne zajednice Čeoče-Grančarevo, što je ostalo na svojim ognjištima, u selima Okladi i Modri Do, ukazuju da im je put u više nego katastrofalnom stanju. U više navrata su uzalud apelovali na one u čijoj je nadležnosti održavanje putne infrastruktura da se sanira oko četiri kilometra puta kako bi život ljudi na ovom području. Koji se bave poljoprivredom i stočarstvom bio iole podnošljiv.

– Uzalud smo ukazivali da nam je put praktično prozor u svijet, da bez njega nema boljeg života na ovom području i tražili da neko povede računa o tome. Istina, bilo je sitnih sporadičnih slučajeva sanacije, ali je prva kiša odnosila nasuti materijal. Kaže jedan od najstarijih mještana Milinko Krgović.

Ističe i da ih je prije desetak dana konačno “sunce ogrijalo”kada je uz pomoć Mjesne zajednice i predsjednika Saše Baošića saniran dio puta. Odnosno kritične tačke na putu Đapanov grob-Okladi-Modri do.

– Mjesna zajednica je nedavno odobrila oko 100 kubika nasipa, kojim su sanirane najkritičnije tačke na ovom makadamskom putu. Put je inače bio u katastrofalnom stanju, sve rupa do rupe, na više mjesta su formirani i svojevrsni krateri i njime nijesu mogla sabraćati putnička vozila. A da ne pretrpe oštećenja. Prolazilo se samo terenskim autima i išao je onaj ko je morao. Kaže Krgović, dodajući da je dobro što su sanirane najkritičnije tačke i što je, kako ističe, sada i vozačima lakše.

– Na ovom području je veliki broj poljoprivrednika, koji imaju proizvode za prodaju, ali je to bilo prosto nemoguće zbog lošeg puta. Teško je robu za prodaju odnijeti do asfalta na Đapanovom grobu, ili na drugu stranu do Tomaševa, preko Papa. Kaže on, pojašnjavajući da se niko nije usuđivao da dođe do njih i preuzme proizvode. A rijetki su i taksisti koji su prolazili ovom dionicom.

– Bilo je teško i zbog toga što ovdje ima i starih i bolesnih i nije mogla ni Hitna pomoć da dođe kako bi im ukazala medicinsku pomoć. Sad je sve bolje i samo se nadamo da nove kiše neće napraviti nove probleme –ističu mještani.

Ključni problemi su riješeni, a očekuju da se poprave još neke dionice lošeg dijela puta i urede propusti, zašta ima obećanja.

Predsjednik Mjesne zajednice Čeoče, kojoj inače pripadaju sela Modri do i Okladi, Saša Baošić kaže da su se konačno stekli uslovi da se sanira ovaj putni pravac. I da je oko 100 kubika nasipa postavljeno kako bi se sanirale najkritičnije tačke.

– Moraju se još srediti i propusti, kako bi put izdržao jesen i zimu. Imamo obećanje mještana da će se organizovati i srediti ove propuste. Kazao je Baošić, dodajući da je uređen i dio najkritičnijih rupa prema Banjem selu. Kao i dio lošeg puta prema kućama Gvozdenovića.

Prioritet dionica do Grnčareva

Poseban problem je put koji od Đapanovog groba vodi preko Čeoča, do Grančareva i planine Lise, u dužini od desetak kilometara. Iako na njemu ima nešto asfalta, on je odavno trebalo da se rekonstruiše. Između ostalih do unazad par godina put su uništavali koncesionari. Koji su sa planine Lise izvlačili šumsku građu i kretali se teškim natovarenim kamionima. A niko nije ni pokušao da ga sanira.

– Sad nam je prioritetan zadatak, da uz pomoć lokalne uprave, gdje inače sa sekretarom Sekretarijata za saobraćaj Duškom Ružićem imamo odličnu saradnju, naiđemo na razumijevanje i krenemo u sanaciju ovog putnog pravca. Znamo da tu treba dosta ulaganja, ali nam je to jedini način da zadržimo mještane na svojim ognjištima. Uz to, imamo i kombi koji svakodnevno ovim putem prevozi đake. Kaže Baošić.

Izvor: Dan

Novinar: Milovan Novović