Vijesti iz Bijelog Polja

Građani su nam na prvom mjestu!

BIJELO POLJE: RIJEKE UGROŽENE OTPADOM I NELEGALNOM GRADNJOM

BIJELO POLJE: RIJEKE UGROŽENE OTPADOM I NELEGALNOM GRADNJOM

Treba sankcionisati nelegalnu gradnju pored obala rijeka i bacanje komunalnog i drugog otpada u rijeke. Te preko Vlade i Uprave za vode obezbijediti sredstva da se stanje popravi i obeštete oni kojima je šteta bila evidentna, kazao je Duško Ružić, sekretar Sekretarijata za stambeno-komunalne poslove i saobraćaj.

– Treba pojačati kontrolu od strane službenika Komunalne policije i raznih inspekcija i vršiti češći obilazak terena. Kao i sankcionisati ljude za nelegalnu gradnju pored obala rijeka. Takođe, za bacanje komunalnog i drugog otpada u rijeke sankcionisati one koji to rade. I obezbijediti sredstva preko Vlade i Uprave za vode da se stanje popravi i obeštete oni kojima je šteta bila evidentna – kazao je Ružić.

On dodaje da je potrebno da “povedemo računa o rijekama, o bujičnim potocima koji nam prave problem u poslednje vrijeme, što je naravno, uzrokovano i klimatskim faktorima, ali gdje ima i naše krivice, odnosno ljudskih faktora”.

Sastanak je održan u sali Skupštine opštine, povodom problema koji su nedavno zadesili bjelopoljsku opštinu. Kako je kazao Duško Ružić, sekretar Sekretarijata za stambeno-komunalne poslove i saobraćaj, ovim zaključcima treba dodati sve što je potrebno da se stanje poboljša.

Jačati saradnju svih organa, praviti mape pritoka, jer mape za korito rijeke Lim već postoje. Napraviti operativni plan, formirati komisiju sastavljenu od stručnih lica koja će izvršiti pregled svih rečnih korita. I na osnovu zapisnika preduzeti mjere za zaštitu rijeka, to su zaključci sastanka o raznim pritiscima na rijeke i pritoke i njihov uticaj na poplave.

Iz NVO Euromost, koja je organizovala ovaj događaj u saradnji sa Sekretarijatom za stambeno-komunalne poslove i saobraćaj, kao i sa predstavnicima Uprave voda, podsjećaju da su i ranije ukazivali na to da rijeke ne mogu da prime velike količine otpada, da treba regulisati kritične tačke i preventivno djelovati, ali da je sve ostajalo mrtvo slovo na papiru.

– Moraju naši sugrađani konačno da shvate da ne smiju nepropisno da odlažu otpad na obale rijeke i u same rijeke. Ne mogu više i ne smiju, što je i krivično djelo, nelegalno da grade razne objekte u samoj rijeci i na njenim obalama – kazao je Almer Mekić, direktor NVO Euromosta, pozivajući na zajednički rad kako bi se spriječile buduće poplave koje će se, kako je rekao, sigurno dešavati i to u još većem intenzitetu.

Predstavnica Uprave za vode Vesna Bajović kazala je da građani moraju da zaštite rijeke, odnosno da se trude da otpad odlažu na pravo mjesto, a ne na obale i u korita rijeka.

– Svi moramo da sarađujemo sa lokalnom samoupravom, da shvatimo da smo svi na istoj strani. Da imamo strategiju da svi zajedno radimo u istom cilju, što će dati dobar rezultat – kazala je Bajović.

Pavića potok porodicu Korać iselio iz kuće.

Prilikom nedavnih poplava Pavića potok je napravio najveću štetu. Porodica Predraga Koraća morala se iseliti iz svoje kuće i sad stanuju privatno.

– Ispod nekadašnjeg AMD postavljene su male cijevi i tu su česta začepljenja i dolazi do poplave. Od izvora potoka, gore od Babića brijega, u njega se nekontrolisano baca sve i svašta. Obraćao sam se više puta da se očisti potok kako ne bi došlo do ovoga, ali nadležne službe nijesu reagovale. Ja se u kuću više ne vraćam – rekao je Korać, dodajući da je najveći problem ljudski faktor, bacanje smeća, ali i nadležni koji ne čiste potok.

Na problem sa Pavića potokom ukazivao je i “Dan” nekoliko puta. Lokalna uprava se pravdala da se na raspisani tender, treći po redu, niko nije javio. Sada kažu da će na proljeće konačno morati sve da odrade.

Izvor: Dan

Novinar: Milovan Novović