Vijesti iz Bijelog Polja

Građani su nam na prvom mjestu!

BIJELO POLJE: KORISNICI CENTRA ZA NJEGU ZADOVOLJNI RASTE BROJ STARIJE POPULACIJE

BIJELO POLJE: KORISNICI CENTRA ZA NJEGU ZADOVOLJNI RASTE BROJ STARIJE POPULACIJE

Socijalna radnica u Bijelom Polju, Ivana Bulatović kazala je da su siromaštvo i usamljenost najveći problemi sa kojima se suočava starija populacija. Da se zaposleni u Centru za njegu u zajednici svakodnevno trude da im život učine boljim i kvalitetnijim.

Korisnici Centra  su osobe koje imaju 65 ili više godina, starije osobe sa invaliditetom, hroničnim oboljenjima i demencijom, osobe koje žive na ruralnom području, imaju minimalna primanja i poteškoće u obavljanju svakodnevnih aktivosti.

Ona je napomenula da je Centar za njegu počeo sa radom još 1. novembra prošle godine. Da od tada pruža podršku i usluge za čak 80 starih iz Bijelog Polja.

Bulatović: -U okviru Centra za njegu u zajednici angažovali smo socijalnog radnika i medicinsku sestru. Dvije geronto domaćice, kao i oko 20 volontera, koji svakodnevno obilaze naše korisnike. Socijalna radnica i medicinska sestra imaju 30 svojih korisnika, koje obilaze jednom mjesečno. Prilikom tih posjeta, pored pružanja psiho-socijalne podrške, koja je veoma važna, medicinska sestra provjerava i te neke osnovne parametre. Poput krvnog pritiska, saturacije, nivoa šećera u krvi i slično.

BIJELO POLJE: KORISNICI CENTRA ZA NJEGU ZADOVOLJNI RASTE BROJ STARIJE POPULACIJE

Geronto domaćice imaju odvojeno 20 korisnika i one sprovode aktivnosti koje se tiču održavanja higijene u kući. Nabavke namirnica, lijekova, a imaju i volontere koji svakodnevno obilaze 30 starijih lica, saznaje portal sjevercg.

Bulatović je istakla da posljednjih godina raste broj starije populacije, da su i njihove potrebe uvećane. Kao i da se svakodnevno trude da im izađu u susret.  Zadovoljni su funkcionisanjem Centra, a ono što je još važnije, kako ističe, zadovoljni su i korisnici. Jer su siromaštvo i usamljenost najveći problemi sa kojima se suočavaju.

“Uglavnom žive sami, izolovani su i nemaju nikoga da brine od njima. Taj faktor siromaštva dodatno doprinosi pogoršanju njihovog položaja. Zato je potreban sveobuhvatan pristup, da se uključe različite institucije. Kako bi se starijima pomoglo na što bolji način“, podvukla je socijalna radnica, Ivana Bulatović.

 -U okviru projekta „Inovativne usluge podrške za starije u zajednici“, zahvaljujući kojem je i otvoren Centar za njegu u zajednici. Organizovali smo i dvije radionice na temu „Zdravo starenje“. Na tim radionicama, zajedno sa našim korisnicima, razgovarali smo o različitim temama, kao što su zdrava ishrana i prevencija socijalne izolacije. Takođe, razgovarali smo i o brojnim problemima sa kojima se suočavaju, edukovali smo ih i pokušali da im pomognemo da ostatak života provedu na kvalitetan način, kazala je Bulatović.

Napomenula je i da su u decembru organizovali i obuku za volontere i neformalne negovatelje, koji rade sa starijim osobama sa demencijom.

“Usluge Centra za njegu u zajednici pružaće se dvije godine, a cilj je da se poslije isteka tog perioda, ova usluga implementira u zakon.“

Projekat „Inovatnine usluge podrške za starije u zajednici“ realizuje Crveni krst Crne Gore i austrijski Crveni krst, kao i Opštinska organizacija Crvenog krsta Bijelo Polje, a finansira ga EU u saradnji sa austrijskom Agencijom za razvoj, saznaje portal sjevercg.