Vijesti iz Bijelog Polja

Građani su nam na prvom mjestu!

ŽELE DA BRENDIRAJU „POLIMSKU ŠLJIVOVICU ”

ŽELE DA BRENDIRAJU „POLIMSKU ŠLJIVOVICU ”

Originalnu recepturu treba zaštiti, a Udruženje proizvođača rakije da odredi ko i kako može proizvoditi „polimsku šljivovicu“ da bi bila zaštićen proizvod. Tek tada ćemo imati lokalni proizvod koji je prepoznat na tržištu. Kaže Dejan Zejak.

Proizvođači rakije juče su se okupili na sastanku koji su, u cilju brendiranja polimske šljivovice, organizovali Centar za razvoj agrara iz Bijelog Polja i Ministarstvo poljoprivrede. U velikoj sali SO Bijelo Polje predavanju je prisustvovalo petnaestak proizvođača, koji su imali priliku da unaprijede znanja iz oblasti zaštite ovog proizvoda. Kao i sistema kvaliteta i zakonskih rješenja iz ove oblasti.

Radionica je nastavak aktivnost u okviru projekta iz 2020. Godine koji podržavaju Ministarstvo poljoprivrede i opštine Bijelo Polje, Berane, Andrijevica i Plav.

Koordinator projekta mr Dejan Zejak je kazao da su radionicu organizovali u cilju dobijanja informacija od stručnjaka zaduženih za sertifikaciju poljoprivrednih proizvoda ne samo alkoholnih pića, već čitavog lanca i palete proizvoda. Kako zakonski i najjednostavnije i najefikasnije registrovati i prometovati proizvod – polimsku šljivovicu.

– Radionica je zamišljena kao interaktivna, jer se tako na najbolji mogući način možete upoznati sa proizvodnjom i načinom pravilnog sertifikovanja i registracije proizvoda. Cilj ove radionice je i da zajednički probamo da u dogovoru sa krovnom institucijom, u ovom slučaju Ministarstvom poljoprivrede, registrujemo Udruženje proizvođača rakije „Polimska šljivovica“ i poradimo na dokumentu koji se zove tehnička specifikacija, a kako bi se dobila orginalna receptura i zaštitio takav proizvod. Udruženje je odredilo načine i mogućnosti, ko može i kako treba proizvoditi polimsku šljivovicu. Nakon svih tih koraka, imaćemo lokalni proizvod koji je prepoznat na tržištu. Naglasio je Zejak.

On je dodao da su u prethodne dvije godine napravili bazu podataka iz četiri opštine: Plav, Andrijevica, Berane i Bijelo Polje. Analize rakija proizvođača iz ovih opština su pokazale da postoji potencijal za proizvodnju kvalitetnog proizvoda.

– Čuli smo kako je zakonski najednostavnije da se proizvodnja rakije šljivovice registruje i dalje prometuje. Upoznati smo kako se pravilno sertifikuje ovaj proizvod. Cilj je da se registruje Udruženje proizvođača rakije „Polimska šljivovica“, sa ciljem da se obavi registracija, a onda i tehnička specifikacija proizvodnje i određivanje teritorije gdje se može proizvoditi. Originalnu recepturu treba zaštiti, a Udruženje da odredi ko i kako može proizvoditi „Polimsku šljivovicu“ da bi bila zaštićen proizvod. Tek tada ćemo imati lokalni proizvod koji je prepoznat na tržištu. Kaže Zejak.

Registrovati tradicionalne proizvode sa potencijalom za grupnu zaštitu

Registrovati tradicionalne proizvode sa potencijalom za grupnu zaštitu Predstavnica Ministarstva poljoprivrede Merisa Čekić je istakla da u sklopu Direkcije registruju proizvode. Koji su tradicionalni i imaju potencijal za grupnu zaštitu.

– Da bi se moglo pristupiti kolektivnoj zaštiti jednog brenda moralo bi da se u specifikaciju proizvoda ucrtaju proizvodne granice. To znači da se odrede opštine, zajedno sa selima i mjesnim zajednicama, gdje bi bilo moguće proizvoditi „polimsku šljivovicu“ i plasirati je pod tim brendom. Politika kvaliteta se bazira na zaštiti naziva kako bi se proizvod zaštitio kao nacionalno prepoznat. Istakla je Čekić. Ona je navela i da je plan intenziviranja sektora inspekcijskih kontrola. Te da je preporuka da proizvođači budu registrovani, kako bi zajedno pokazali rezultate i na tom polju.

On dodaje da imaju bazu podataka iz četiri opštine, da je 100 proizvođača dovoljano, i da imaju uzorak od dvadeset rakija koje su senzorno ocijenjene. Najboljih 11 je Hemijski fakultet iz Beograda analizirao i dokazano je da postoji potencijal za proizvodnju. Pojasnio je Zejak.

Izvor: Dan

Novinar: Milovan Novović