Vijesti iz Bijelog Polja

Građani su nam na prvom mjestu!

ZA PODRŠKU CRNOGORSKIM POLJOPRIVREDNICIMA OVE GODINE IZ AGROBUDŽETA PREKO 50 MILIONA EURA

vbp-podrska-poljoprivrednicima

Predstavnici Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede danas su brojnim poljoprivrednim proizvođačima u Bijelom Polju predstavili Agrobudžet za 2022. godinu, vrijedan 50,9 miliona eura.

Agrobudžet za 2022. godinu, kako su saopštili iz resornog ministarstva, je razvojni, a sve mjere podrške, njih preko 60, uvećane su za minimum od 10% do 30%, u odnosu na prethodnu godinu.

Državni sekretar u Ministarstvu poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede, Nebojša Veličković, kazao je da su od ukupnog budžeta koji iznosi 50,9 miliona eura, izdvajanja iz nacionalnog 35,9 miliona eura, što je za 33% više u odnosu na prethodnu godinu, odnosno 47% više u odnosu na 2020. godinu.

„Najznačajnije su mjere tržišne cjenovne politike i mjere ruralnog razvoja, koje obuhvataju najveći broj aktivnosti za koje poljoprovredni proizvođači mogu ostvariti podršku, a obezbjeđuje se i podrška servisima u poljoprivrednoj proizvodnji i sektoru ribarstva. Takođe, sredstva su obezbijeđena i za podršku opštim servisima u poljoprivredi, socijalne transfere seoskom stanovništvu, tehničku i administrativnu podršku implementaciji programa, institucionalni razvoj i jačanje poljoprivrede Crne Gore, program fitosanitarnih mjera, program bezbjednosti hrane i program obaveznih mjera zdravstvene zaštite životinja“, saopštio je Veličković.

On je istakao da su ovogodišnjim Agrobudžetom željeli podjednako da pomognu biljnu i stočarsku proizvodnju, ali i druge sektore, posebno zbog brojnih globalnih promjena, koje su uticale i na crnogorsku poljoprivredu.

„Povećali smo značajno subvencije po jedinici površine, dakle, svi oni koji se bave biljnom proizvodnjom, bilo da imaju višegodišnje zasade ili oranice, prošle godine su dobijali 220e po hektru, a ove godine po 250 eura, odnosno, oni mlađi od 40 godina dobiće 260eura. Takođe, značajno smo povećali premije po grlu stoke, za muzne  krave sa 75e na 85 e, za ovce i koze sa 8 na 9eura, uveli smo novu premiju sistem krava-tele sa 130 eura pomoći, a za domaće steone junice povećali smo iznos subvencije sa 50 na 150 eura“, saopštio je Veličković na promociji Agrobudžeta u Bijelom Polju.

Ipak, najveći dio novca će otići za stočarsku proizvodnju, jer ona i najviše učestvuje u ukupnoj poljoprivrednoj proizvodnji Crne Gore.

„Iako najviše ulažemo u taj sektor, značajan dio roba, odnosno hrane, uvozimo, posebno živinsko i svinjsko meso. Zato smo po prvi put ove godine kroz Agrobudžet opredijelili podršku i za živinarski sektor, a i za svinjarstvo smo predvidjeli novu mjeru, vodeći računa o cijeloj situaciji u svinjarskom sektoru, posebno svinjskoj kugi. Naš cilj, odnosno cilj ovih mjera, jeste da ovdje u Crnoj Gori u najskorije vrijeme napravimo bazu i osnovu, gdje će naši proizvođači imati domaći materijal, razvijati dalje tu proizvodnju i smanjiti uvoz tog mesa na najmanju moguću mjeru“, naglasio je državni sekretar u Ministarstvu poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede.

Veličković je napomenuo da je još prošle godine napravljen veliki iskorak kada je riječ o podršci za infrastrukturu, a i ove godine nastavljaju sa značajnim ulaganjima.

 „Crna Gora je dominantno ruralno područje, posebno sjeverni dio, pa smo imali sluha za to, te smo infrastrukturu podržavali u dva pravca, jedna je išao preko projekata lokalnih samouprava, a drugi kroz zahtjeve grupa građana, odnosno mjesnih zajednica. Zato smo  i u ovoj godini smo opredijelili značajna sredstva za ulaganje u infrastrukturu“, dodao je on.

Naglasio je i da ove godine podrška iznosi 60%, odnosno, maksimalni iznos povećan je sa 5000 na 6000 eura, a za poljoprivredne osiguranike podrška ide i do 70%.

„Veoma je značajno i to što smo kroz nove mjere preopoznali inovacije u poljoprivrednoj proizvodnji, pa ćemo subvencionirati i plasman organskih proizvoda. Naravno, kao i ranije, poseban fokus biće na ženama u poljoprivredi, a za mlade poljopirvedne proizvođače ćemo finasirati kroz dvije kategorije,  od  100%  i 70%“, kazao je Veličković.

Sopštio je i da su  prošle godine imali jako intezivnu komunikaciju sa poljoprivrednim proizvođačima, ali i istakao da Agrobužet proizilazi iz strateških dokumenata, a usaglašen je i sa zajedničkom poljoprivrednom politikom Evropske unije.

„Međutim, mi smo, poštujući sve te norme, pravila i procedure, otišli korak dalje, ispoštovali sugestije poljoprivrednih proizvođača i zaista smo zahvalni svima koji su na neki način učestvovali u kreiranju Agrobudžeta“, podvukao je državni sekretar u Ministarstvu poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede.

Nakon promocija Agrobudžeta, uslijediće i objavljivanje  javnih poziva.

„Zato je ovo prilika da pozovemo sve poljoprivredne proizvođače da apliciraju za mjere, jer je naša namjera i cilj da svaki cent, svaki euro opredijeljen Agrobudžetom, dođe do naših poljoprivrednih proizvođača“, poručio je Veličković.

Pored Veličkovića, današnjoj prezentaciji Agrobudežta, održanoj u sali SO Bijelo Polje, prisustvovali su i Ranko Bogavac i Dragana Radunović, takođe iz Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede, koji su takođe govorili o svim mjerama predviđenim Agrobudžetom.

Prezentacija Agrobudžeta izazvala je veliko interesovanje bjelopoljskih poljoprivrednika, koji su danas upoznati sa svim mjerama podrške, uslovima za dobijanje premija, zatim kriterijumima i uslovima koje treba da ispune kako bi ostvarili pravo na podršku, kao i potrebnoj dokumentaciji za pojedine vrste podrške.

Izvor: RBP

Autorka: Sanja Dulović