Vijesti iz Bijelog Polja

Građani su nam na prvom mjestu!

VAJBER ZAJEDNICA ZA POVEZIVANJE POLJOPRIVREDNIKA

VAJBER ZAJEDNICA ZA POVEZIVANJE POLJOPRIVREDNIKA

Vajber zajednica za povezivanje poljoprivrednika

Područje opštine Bijelo Polje je poznato kao povoljno za razvoj svih grana poljoprivredne proizvodnje, stočarstva, i ratarstva, ali i pčelarstva, ribarstva, prerađivačke industrije. Izuzetni prirodni resursi (kvalitetno zemljište, bogatstvo vodama, stanovništvo), omogućavaju uspješan razvoj ove privredne grane. A nedostatak za kvalitetnije bavljenje poljoprivredom je konfiguracija terena i usitnjenost posjeda – parcela.

Iz prednosti i nedostataka ovog područja za bavljenje poljoprivredom, kao i iz potrebe za savremenim, modernim trendovima u proizvodnji, poslednjih godina razvija se organski način poljoprivredne proizvodnje, naročito u voćarstvu.

– Cilj nam je jačanje konkurentnosti putem promocije bjelopoljskih poljoprivrednih proizvoda u zemlji i inostranstvu, uspostavljanje i jačanje veze između turizma i poljoprivrede i povećana saradnja između poljoprivrednika iz Bijelog Polja i drugih država. Kao i podizanje svijesti potrošača o kvalitetu domaćih proizvoda. Kaže Kemal Alić, sekretar Sekretarijata za poljoprivredu.

Nakon što je usvojen Program mjera za podsticaj razvoja poljoprivrede za ovu godinu, Alić je zajedno sa Arminom Sijarićem, sekretarom za ruralni razvoj krenuio u edukaciju poljoprivrednih proizvođača.

– Sa ciljem da što kvalitetnije predzentujemo mjere, za razliku od predhodnih godina, kad smo posjećivali mjesne zajednice, i tada nije bilo većeg interesovanja, sada smo odlučili da na gradskoj pijaci neposredno razgovaramo sa onima koji prodaju svoje proizvode. Podijelili smo im naše brošure, objasnili najvažnije mjere i čuli njihovo mišljenje.To smo uradili jer se malo zakasnilo sa mjerama, jer Skupština nije mogla da se sastane, ali i kasnilo se sa formiranjerm Sekretarijata. Pojasnio je Alić.

Išli smo od tezge do tezge, proizvođači su pitali kad će se krenuti sa mjerama. Koji su uslovi, kad će biti isplate …

– Imali smo konstruktivan razgovor, a formirali smo i viber zajednicu, gdje obavještavamo o svemu naše poljoprivredne proizvođače. Nije ih baš mali broj, jer mi na području bjelopoljske opštine imamo preko dvije hiljade gazdinstava. Budžet nam je 250 hiljada i mjere su predložene koje će dati najbolje rezultate. Uz sve to, dogovor je da ukolimko za neku mjeru ne bude dovoljno interesovanja, onda sredstva preusmjeravamo na drgu gdje je interesnjovanje veće.

Najviše sredstava, dodaje Alić, je za izdvajanja za mlijeko, tako da je planirano da se otkupi po cijeni od pet centi oko tri miliona litara mlijeka.

– To je 150 hiljada eura i na to ide dvije trećine budžeta. Zato u narednom periodu, s obzirom da je ovo mali budžet, nastojaćemo da on bude povećan. Sve ćemo uraditi da budemo pravi servis poljoprivrednicima, da im pomognemo da dobiju sredstva od Ministarstva poljoprivrede, preko Agro budžeta i Evropskih fondova i slično. Definitivno, treba nastojati da se opštinski budžet poveća, znajući koliki su imputi za proizvodu, kolika je inflacija, koliko koštaju đubrivo, radna snaga… Navodi naš sagovornik.

Ni pijaca nije što je bila

Na gradskoj pijaci, tokom prezentacije podsticajnih mjera bio je i Refik Hadžibegović, iz sela Boturiće. Koje pripada Mjesnoj zajednici Bistrica. Koji važi za uspješnog poljoprivrednika. Kod njega se moglo kupiti sve domaće, ali kako kaže, nije bilo kupaca, s obzirom da se platežna moć potrošača znatno smanjila.

– Nama poljoprivrednicima moraju više izlaziti u susret i davati subvencije i podsticvajne mjere jer je situacija sve teža. Ova naša pijaca ima sve, može da se kupi sve što potrošač poželi od poljoprivrednih proizvoda. Problem je što je sve manje ljudi na pijaci. Zato nam ni ovaj način prodaje više nije isplativ. Isplativije je da čekamo poziv i distribuiramo naše proizvode direktno do potrošača. Kaže on.

Izvor: Dan

Novinar: Milovan Novović