Vijesti iz Bijelog Polja

Građani su nam na prvom mjestu!

U GIMNAZIJI ODRŽANA DEBATA “ONLINE NASTAVA – PREDNOSTI I NEDOSTACI”

U svečanoj sali bjelopoljske Gimnazije ,,Miloje Dobrašinović”, održana je debata “Online nastava – prednosti i nedostaci”, kojoj su prisustvovali učenici, profesori i roditelji učenika uz poštovanje epidemioloških mjera.

“Mladi debateri su razmijenili stavove o pitanjima zdravlja učenika, jer kako je istaknuto svi koji uče kod kuće imaju osjećaj da su u virtuelnoj zabludi i za njih je vrijeme stalo”, rekla je Staša Peković.

Razgovaralo se i o interakciji između učenika i profesora, a jedno od detaljno obrađenih pitanja jeste i živa riječ koja nedostaje kod negacijske ekipe a kod afirmacijske postoji.

“Moderni digitalni alati pokazali su superiornost donekle, u brzini i lakoći funkcionisanja, što je svojstveno „današnjim generacijama“. Ali, šta bi moglo da zamijeni druženje sa vršnjacima tokom velikog odmora i vježbe u fiskulturnoj sali, umesto pred TV ekranom?”, zapitala se Jelena Smolović

To je bilo ključno polje sukoba stavova dvije ekipe učesnica debate.

“Cilj opravdava sredstvo. Cilj online nastave, koliko god nedostataka ona imala, jeste znanje. A nije li to zajednički cilj svih nas?”, pitala je Jovana Obradović.

Ona je nastavila da Online nastava predstavlja jednu veoma perspektivnu ideju, koja samo treba biti dobro realizovana.

“Ako pogledamo unazad, jasno ćemo vidjeti, da kroz istoriju čovječanstva nije postojala ni jedna ideja koja je momentalno bila uspješna i opšteprihvaćena, a kasnije je zaista promijenila svijet. Pa zašto se mi onda opet, po ko zna koji put, plašimo da prihvatimo promjene i budemo dio istih, koje pritom sa sobom nose samo pozitivne posljedice. Njihov moto je bio da je vrijeme za promjene”, kazala je Obradović.

Na to je kontraargumentom reagovala Larisa Martinović, naglasivši da je Online učenje ogromna barijera u sticanju kvalitetnog znanja.

“Ostajemo uskraćeni znanja, a ono stalno izmiče, nemamo mogućnost ličnog doživljaja dokaza u prirodnim predmetima…Sagledavši cijelu situaciju, i osvrnuvši se na prošli način učenja, lična karta za intelektualni napredak bilo je znanje.A sada? Sada njemu prethode internet konekcija, računar, pa tek onda znanje. Znanje je, drage kolege, sada tek na trećem mjestu. Mnogo više od „klika” potrebno je za učenje! A možemo li danas u ovom društvu svi to obezbijediti? Potrebna nam je drugačija alternativa za učenje tokom pandemije koja hara svijetom, i spremni smo za nju”, zaključeno je na debati.

Debatu su pripremale profesorice Sandra Simonović i Ajsela Madžgalj