Vijesti iz Bijelog Polja

Građani su nam na prvom mjestu!

U CRNOJ GORI POSTOJI 100 HILJADA NALOGA ZA ONLAJN KLAĐENJE

U CRNOJ GORI POSTOJI 100 HILJADA NALOGA ZA ONLAJN KLAĐENJE

Nezvanično, u Crnoj Gori postoji oko 100 hiljada naloga za onlajn klađenje, procjenjuje se da u igrama na sreću učestvuje 15 do 20 odsto punoljetnih građana, a država se bavi i liječenjem zavisnosti od kocke…

Kockanje je veoma rasprostranjeno u državama regiona, godišnje se (ne)zakonito obrnu milijarde eura, a liječenje zavisnih od igara na sreću postala je uobičajena pojava.

U Javnoj ustanovi za smještaj, rehabilitaciju i resocijalizaciju korisnika psihoaktivnih supstanci “Kakaricka gora”, koja se bavi i drugim oblicima zavisnosti, od 2020. godine na tretmanu liječenja zavisnosti od igara na sreću bilo je 40 klijenata.

U prvoj godini – 2020. imali su pet pacijenata kod kojih je registrovana zavisnost od kocke. Ta brojka je postepeno rasla, tako da ih je prošle godine bilo 11, a sada ih je 10 na tretmanu.

Prema nezvaničnim podacima iz udruženja priređivača igara na sreću, postoji oko 100 hiljada naloga za online klađenje. Kažu i da ista osoba može imati više naloga kod različitih kladionica, ali i da ima naloga koje su otvorili stranci. Gruba procjena je da češće ili povremeno u nekom obliku igara na sreću učestvuje 15 do 20 odsto punoljetnih osoba.

Ministarstvo finansija je počelo pripreme za izradu novog zakona o igrama na sreću, gdje je pozvalo i udruženja priređivača da daju svoje sugestije. Značajan dio novog zakona odnosiće se prevenciju zavisnosti od igara na sreću.

Vlada je formirala i Koordinaciono tijelo za zaštitu i unapređivanje javnog interesa u oblasti priređivanja igara na sreću, čiji je član i direktor ustanove “Kakaricka gora” Marko Čađenović. Njeni članovi učestvovaće i u pripremi budućeg zakona.

“Kada je u pitanju budući zakon stava smo da bi trebalo regulisati udaljenost objekata igara na sreću od vaspitno-obrazovnih institucija, pojačati kazne za nepoštovanje zabrane kockanja maloljetnih lica. Takođe, smatramo da bi trebalo da se promijeni način reklamiranja. Nije dovoljno da samo piše sitnim slovima da kockanje možem izazvati bolest zavisnosti i da je zabranjeno igranje igara na sreću za mlađe od 18 godina, već treba izbjegavati emitovanje reklama u vrijeme prikazivanja emisija koje gledaju mlade osobe”, saopštili su “Vijestima” iz ove ustanove, navodeći da je potrebno bolje osmisliti prevencije i kontrole kod online klađenja za koje smatraju da je više rizično.

Ova javna ustanova od jula 2020. godine ima saradnju sa Udruženjem priređivača igara na sreću “Montenegro Bet” sa kojim su tada potpisali ugovor o sprovođenju projekta edukacije zaposlenih pod nazivom “Neka igra ostane igra – prevencija patološkog kockanja”.

“Stručni tim Javne ustanove zaposlenima kod priređivača sproveo je stručna predavanja na temu bolesti zavisnosti, prepoznavanja patološkog kockanja i adekvatnog pristupa u pružanju adekvatnih informacija”, naveli su iz ove ustanove.

Njihov stav je da kao relevantna institucija koja se bavi problematikom kockanja treba da bude uključeni u sve aktivnosti koje se tiču ove teme.

“Potrebno je još više edukovati javnost o opasnostima koje nastaju kockanjem kako za pojedinca, tako i za cijelo društvo”, smatraju iz ove institucije.

Lani u kasi 22,3 miliona, ove godine očekuju 35

Državni crnogorski budžet je prošle godine od koncesija za igre na sreću prihodovao 22,3 miliona eura, a od početka ove godine na snagu su stupile izmjene dijela zakona kojim su uvećane naknade i koji bi konačnu sumu trebalo da povećaju na očekivanih 35 miliona.

Prema podacima iz prošle godine, 18 priređivača je registrovano za kladioničarske igre, a ukupan broj kladioničarskih mjesta bio je tačno hiljadu.

Za igre na automatima i elektronskim ruletima registrovano je 25 priređivača koji su imali 153 automat kluba.

Dva priređivača su imala ukupno tri kazina, dok je igre na sreću preko interneta organizovalo 13 priređivača.

Priređivači igara na sreću imaju ukupno oko tri hiljade zaposlenih.

Izvor: Vijesti