Vijesti iz Bijelog Polja

Građani su nam na prvom mjestu!

SMAILOVIĆ: MANJINE NIJESU NAJBOLJE DEFINISANE U CRNOJ GORI

SMAILOVIĆ: MANJINE NIJESU NAJBOLJE DEFINISANE U CRNOJ GORI

U Crnoj Gori, razjašnjavanje definicije manjina postaje ključno za dalje razumevanje njihovog položaja, smatra Bjelopoljac Edin Smailović.

„Pošto je ovo jedna jako široka tema, mislim da bi za početak trebalo skrenuti pažnju na jednu činjenicu, da prije svega kada govorimo o pitanjima manjina u Crnoj Gori, mislim da baš najbolje nismo ni definisali baš to ko je manjina a ko je većina. Ali evo, suštinska stvar po meni, s obzirom da već, eto su I prethodni sagovornici govorili o različitim segmentima. Ja bih samo skrenuo pažnju na jednu stvar koja bi pomogla ne samo manjinama, već I svim građanima Bijelog Polja I svim građanima Crne Gore, da neka atmosfera bude pozitivnija. A to je prije svega činjenica da bi oni koji su nosioci moći u ovoj zemlji od lokalnog do državnog nivoa, kada govore o ovoj temi trebaju biti veoma oprezni. I da jednostavno izbjegavaju one zapaljive izjave koje često puta dovode do nekakvih dizanja tenzija itd. Ja naravno znam da je to politički nepopularno, da to mnogima vjerovatno politički I šteti na kraći rok. Ali mislim da je to dobitak za onu politiku koja se bude na taj način vodila I za sve građana, pa naravno I za one koji su manjine. Po pitanju prava, kada govorimo generalno I manjina I građana, mislim da naš zakonski sistem nije loše uređen. Problem je u tome koliko su građani edukovani da ih koriste, a koliko su oni koji su dužni da ih sprovode spremni da ih sprovode u djelo. I mi tu imamo dvostruki problem. Prvo, građani nažalost nisu edukovani o svojim pravima, generalno pravima. Pa ni onima iz oblasti manjinskih prava. A sa druge strane, državni službenici, na žalost često ni sami nisu dovoljno obučeni, ni upućeni da bi te zakonske procedure sprovodili. Tako da mislim da država ima tu dvostruki problem. Jednostavno, kad se sve sabere na kraju se vraćamo na onaj osnovni problem. A eto, obzirom na to da sam I biblotekar, da zapravo bili mi manjina ili većina, mislim da najveći problem nam čini to što smo danas suštinski, ipak, jedno neobrazovano društvo. Kada govorimo o međuljudskim odnosima dobrim ili lošim, oni su prvenstveno po meni, ja volim sve da individualizujem. Ja mislim da je to uvijek u nekoj ličnoj ili porodičnoj atmosferi. Ne bih ja dobre međuljudske odnose, ove ili one, vezao za gradove, države, sredine, itd. Ja bih ih uvijek vezao za pojedinca. A naravno pojedinci čine društvo I to koliko pojedinaca I porodica, koji budu razumjeli da je različitost naše bogatstvo, u tom slučaju će kvalitet života svih nas biti puno bolji. Znači potrebno je da ti pojedinci zapravo budu u većini“, kazao je Smailović.

Projekat „Različiti, a isti“ realizuje NVO Multimedijal Montenegro (MMNE) uz finansijsku podršku Ministarstva ljudskih i manjinskih prava.