Vijesti iz Bijelog Polja

Građani su nam na prvom mjestu!

SLOBODA ETIČNOSTI I MEDIJSKO IZVJEŠTAVANJE

SLOBODA ETIČNOSTI I MEDIJSKO IZVJEŠTAVANJE

Sloboda je mogućnost samostalnog, nezavisnog djelovanja, mogućnost samoodređenja čovjeka. Svaki čovjek ima svoju slobodu koja ide do one granice koja ne ugrožava njegovu okolinu. Sloboda je nama osigurana i islamom. Nažalost, svjedoci smo sve češćeg kršenja slobode razmišljanja i kreiranja pravih stavova o islamu i muslimanima.
MEDIJI
Mediji su kompleksni pojam koji označava sastave javnog informiranja, koji služe za raspršivanje vijesti i audio-vizualnih sadržaja u svrhu informiranja, obrazovanja i zabave najširih slojeva stanovništva. Kroz iistoriju, posebno u zadnjih 10 godina mediji zloupotrebljavaju slobodu govora kao način vrijeđanja pripadnika islama.
Sloboda govora je naivno prikazana kao apsolutna sloboda o kojoj se ne može pregovarati, ohrabrujući time rasističke elemente društva. Zapravo, postoje ograničenja svakog prava. U Francuskoj, sloboda izražavanja „ograničena je strogim zakonima protiv klevete i o zaštiti privatnosti, ali se isto ne primjenjuje kada je islam u pitanju. Kada su u pitanju muslimani vodi se dvostruki standard. Uskraćena nam je sloboda izražavanja vjere; nošenje vjerskih obilježja ili odjeće zabranjeno je u školama, kao i nošenje marame na javnim mjestima i obavljanje islamske molitve na ulici. Takve diskriminacije su u velikoj mjeri zanemarene u Francuskoj i drugim zemljama koje garantuju neograničenu slobodu izražavanja.
Primjeri poput objavljenih karikatura poslanika Muhammeda, u danskim novinama su samo primjer kako se krši i vrijeđ sloboda i vjera. U medijima se plasira slika terorizma, te se uopšte ne spominju pozitivne strane muslimana. Vjera napadača se uvijek spominje, ali vjera muslimanskog policajca koji je spasio život ženi u Americi nije važna.
TV PROGRAMI
Danas, sav tv sadržaj sadrži scene koje nisu dozvoljene po islamu. Ovo je kompleksan problem koji se sastoji iz par djelova:

  1. Danas se više ne proizvodi sadržaj koji ne krši moralne vrijednosti po kojima se muslimani vode.
  2. Nedostatak islamskog TV programa koji predstavlja realnu sliku o vrijednostima koje baštini islamska kultura i njen doprinos društvu.
    Danas, većina filmova i serija nije snimljena tako da poštuje zajedničke moralne vrijednosti. Scene koje nisu dozvoljene po islamu samim tim nama onemogućava da pratimo svakodnevni TV Program. Postojeći islamski program nije primamljiv gledaocima. Sadržaj se većinom sadrži od ilahija u toku prazničnih dana a može biti mnogo više od toga. Izvještaji o pozitivnim aktivnostima o zajednici, sport, program za mlade su samo neke od aktivnosti koje nužno ne promovišu islam ali prate sve ono za šta se islam kao vjera zalaže.
    JAVNOST
    Danas svakodnevno svjedočimo sprovođenju po islamu zabranjenih radnji. Iako mi kao pojedinci ne smijemo uskratiti nekom slobodu njegovih radnji, smijemo se pozvati na moralnu svijest. Ukoliko određene radnje se krše sa našim moralnim načelima i slobodom, te iste radnje se ne bi trebale sprovoditi u javnosti. Ovo je problem na koji mi možemo uticati samo obrazovanjem ljudi o islamu i ispravnom postupanju, ali najprije obratiti pažnju na naše postupke i da li oni krše nečiju slobodu.
    Autor teksta Almin Dizdarević.

Mediji i islamska kultura

Da masmediji igraju jednu od najvažnijih uloga u globalnim političkim igrama, odavno je svima postalo jasnom činjenicom. Globalne korporacije, globalna politika i globalni masmediji tvore snažnu jezgru novog Levijatana, koji može zgaziti sve pred sobom, kojemu nacionalne granice ne predstavljaju nikakvu prepreku i koji je spreman proizvoditi sjene i privid sve dok se u njegovo kazalište ne povjeruje. Mišljenje je dobilo više nego dostojnoga protivnika.
Naravno, svi predstavnici religije koji dopuste da ih zavede kazalište masmedijskih sjena ili ne razumiju temelje svoje religije ili pristaju oblikovati nešto novo što s religijom nema previše zajedničkog. Relativno je jednostavno pozvati se na Kur’an i tvrditi da se nešto radi u Božije ime. No ako većina muslimana cijeloga svijeta ne razmišlja, ne osjeća i ne vjeruje na takav način, onda to znači da može biti riječi samo o indoktriniranim osobama koje u nečije ime provode političke igre, koje (u pravilu) odgovaraju najvećim svjetskim igračima.
I doista, najveći dio muslimana cijeloga svijeta osudio je svako povezivanje islama s terorizmom. Muslimani cijeloga svijeta dali su dovoljno jasno do znanja da ideologija terorizma nema svoje uporište u Kur’anu. Nerijetko se njihov glas slabo čuo, jer su na ulaznim vratima medija koji bi trebali prenijeti njihovu poruku stajali upravo oni zaduženi stvarati sasvim suprotnu sliku. Struktrura projekta je bila pokušaj da se čuju odmjereni tonovi odgovornog pristupa fenomenu odnosa medija i islama.
Ono što je naša intencija je da podstaknemo lokalne emitere, konkretno sa područja opština na sjeveru Crne Gore. Cilj je da se dodatno posvete promociji kulture i istraživačkih tekstova koji će podstaći javnost o razumijevanju esencijalnih suživotnih vrijednosti.

SLOBODA ETIČNOSTI I MEDIJSKO IZVJEŠTAVANJE

Dakle, lokalni mediji su jako važni za širenje i afirmaciju duha tolerancije i uvažavanja kao i promociju istinskih vrijednosti.
Kada je u pitanju izvještavanje o muslimanima kada je u pitanju lokalni kontekst tu je u igri puno faktora.
Prije svega moramo imati u vidu da su lokalni mediji ograničeni sa mnogo stvari: budžetom, kapacitetom ljudstva, opterećenost lokalnim političkim prilikama.

U takvoj situaciji mediji ne mogu biti izvor nekih opsežnih i novih istraživanja, emisije i prilozi se svode na eksterne saradnike ili na priloge iz publikacija dostupnih u lokalnim bibliotekama i privatnim kolekcijama.
Autor teksta Almir Šabotić.
Projekat Islam i medijska etika koji je nosilac mr Enko Korać, podržan je od strane Fonda za zaštitu i ostvarivanje manjinskih prava Crne Gore.