REKREATIVNA RADIONICA BLEOPOLJSKOG CRVENOG KRSTA: FIZIČKA AKTIVNOST I ZDRAVO STARENJE
U prostorijama Opštinske organizacije Crvenog krsta Bijelo Polje, kroz implementaciju projekta “Socijalne usluge podrške za starije u zajednici”, održana je rekreativna radionica na temu “Korektivna gimnastika”, koja je imala za cilj podsticanje fizičke aktivnosti i promovisanje zdravih stilova života pripadnika treće životne dobi.
– Starenje ne možemo spriječiti, ali možemo spriječiti nezdravo starenje tako što ćemo svakodnevno donositi dobar izbor za naše zdravlje. To znači da se zdravo hranimo, držimo svoje tijelo i um aktivnim, imamo vremena za aktivnosti u kojima uživamo, za prijatelje i mogućnost da dobijemo podršku koja nam je potrebna i koju želimo. Ne prestajemo da vježbamo zato što starimo, već starimo zato što prestajemo da vježbamo. Zato ćemo i dalje punu pažnju u svojim aktivnostima posvetiti pripadnicima treće dobi – kazao je Mašan Živković, sekretar bjelopoljske organizacije Crvenog krsta.
On je pozvao sve starije sugrađane da se priključe radionicama, da izađu iz svojih domova i budu aktivni učesnici društvenog života.
Gost na radionici bio je specijalista primijenjene fizioterapije Radoman Bato Petrić iz bjelopoljske Opšte bolnice, koji ima višegodišnje iskustvo u ovoj oblasti. Polaznicima radionice dao je dragocjene savjete kako bezbjedno vježbati u trećem dobu i prikazao širok spektar različitih vježbi koje imaju za cilj povećanje fleksibilnosti, mišićne snage, poboljšanje koordinacije i ravnoteže, smanjenje mišićne napetosti, ali i podsticanje psihičke aktivnosti starijih osoba.
Bulatović: Rušimo predrasude, godine su samo broj
Socijalna radnica u opštinskom Crvenom krstu Ivana Bulatović kazala je da su ovakve i slične aktivnosti veoma značajne jer se njima podstiče zdravo starenje i doprinosi se kvalitetnijem i sadržajnijem životu pripadnika treće dobi.
– Ovakvim radionicama želimo raditi na razvijanju svijesti kod starijih osoba o potrebi zdravog starenja, motivisanju pojedinaca ali i institucija i zajednica kako obične, svakodnevne i lako ostvarive aktivnosti mogu učiniti značajne pomake u unapređenju kvaliteta života starije populacije. Na ovaj način želimo da inspirišemo međugeneracijsku saradnju, pokažemo da su godine samo broj i srušimo predrasude koje se vezuju za starije, što će dovesti do većeg stepena inkluzije za sve starosne grupe – istakla je Bulatović.
– Treće doba je zbog svojih odlika praćeno pojavom kardiovaskularnih oboljenja, dijabetesa, kao i osteoporoze koja je najčešći uzročnik preloma kostiju i to najčešće zgloba kuka, ručnog zgloba i kičme, Parkinsonove bolesti, oboljenja i drugih patoloških stanja. Sve to utiče na njihov svakodnevni život i smanjuje njihovu nezavisnost. Iako fizioterapija ne može zaustaviti starenje, ona može pomoći da se smanje tegobe koje starost nosi sa sobom u vidu jačanja zglobnih i mišićnih sistema kako bi naši najstariji sugrađani mogli lakše obavljati aktivnosti svakodnevnog života – kazao je Petrić.
Podsjetio je da je potrebno kontinuirano raditi na podizanju svijesti kod starijih osoba koliko su vježbanje i redovna fizička aktivnost zapravo važni jer se na taj način produžava vitalnost, unapređuje kvalitet života i daje osjećaj kontrole nad svojim životom.
Izvor: Dan
Novinar: Milovan Novović
Povezani članci
“BJELOPOLJSKI DIJALOG”: JAČANJE POVJERENJA IZMEĐU GRAĐANA I INSTITUCIJA
POVRATAK PRIRODI I TRADICIJI: PRIČA O SAHRETU DERVIŠEVIĆU I NJEGOVIM DOMAĆIM SOKOVIMA
OMBUDSMAN IMOVINSKO-PRAVNIH ODNOSA PODNIO PRITUŽBU NA ODBAČENE KRIVIČNE PRIJAVE