Vijesti iz Bijelog Polja

Građani su nam na prvom mjestu!

RADNICI “TRANSSERVISA” OSTALI BEZ DIJELA IMOVINE

RADNICI “TRANSSERVISA” OSTALI BEZ DIJELA IMOVINE

Bivši radnici saobraćajnog preduzeća “Transservis” iz Bijelog Polja iznenađeni su presudom Vrhovnog suda kojom je dio njihove imovine vraćem bivšim vlasnicima.


Tomislav Bojović iz Udruženja bivših radnika kazao je da čudi i da je zbunjujuće da je Vrhovni sud postupio po ovom zahtjevu u zakonitom roku, dok se u ostalim zahtjevima čeka od jedne do tri godine.


– Ovo je kap koja je prelila čašu. Gospodo iz Vrhovnog suda, iako je od vas, mnogo je i neshvatljivo za nas obične građane. Zato vas pitamo čemu služe dokazi ako se ne pominju u vašem obrazloženju. Zar za vas ništa ne znači kupoprodajni ugovor, ovjeren od strane suda, imovina dva puta upisana na sadašnje vlasnike? Prvi put 1980. i 2008. godine, na grupu od nas 246 bivših radnika. Ako mislite da će ova odluka uvesti budućeg vlasnika u naš posjed, a mi da mirno gledamo, prevarili ste se – poručio je Bojović u saopštenju.


Poručio je i da će braniti ono što su kupili i krvavo zaradili, ako treba i svojim životima.


–Mi smo na vašu odluku čekali pune 32 godine, pa je ova preživjela polovina radnika ogorčena tako dugim čekanjem, a da pritom i ne dočekasmo pravednu odluku. Čekali smo da se fizički izdvoji naš suposjednički dio i razgraniči sa fondovima i Zavodom za zapošljavanje. A ne da se krčmi dio po dio.

Uputili smo i peticiju sa svojim potpisima Vladi Crne Gore, da smo odlučni u namjeri da sačuvamo svoju imovinu stečenu u skladu sa zakonom i Ustavom – istakao je Bojović. Prema njegovim riječima, donoseći nakaradnu odluku, u Vrhovnom sudu su zaboravili na dokaze da se radi o izgrađenom zemljištu.


– Nije to njiva koja se ore, to je površina od 61.420 metara kvadratnih koja je sto odsto bila privedena namjeni. Izgrađen je objekat površine tri hiljade metara kvadratnih i drugi od 88 metara kvadratnih. To i danas tu postoji. To samo oni koji donose odluke ne vide – kazao je Bojović.


Nakon likvidacije sve uknjiženo na Udruženje


Iz Udruženja su istakli da je nakon likvidacije “Transservisa” pravosnažnim rješenjem Privrednog suda zemljište vraćeno bivšim radnicima – udruženju koje su oni osnovali, i da je sve uknjiženo na njih.


– Ovo zemljište je od 1979. do 26. 12. 1992. godine bilo proglašeno za gradsko-građevinsko, a Skupština je usvojila zakon kojim se proglašavaju svi pravni poslovi vezani za promet zemljišta koje je prešlo u društvenu svojinu. Nakon toga je SO Bijelo Polje promijenila namjenu zemljišta i vratila ga u poljoprivredno. Tako nam je dozvoljeno da podnesemo zahtjev za povraćaj zemljišta koje je od nas ranije kupila Opština. Nakon toga, SO Bijelo Polje 2007. godine to isto zemljište na osnovu DUP-a vraća u gradsko-građevinsko – ukazali su iz Udruženja.


Iako se pravo svojine stiče kupovinom, nasleđem ili poklonom, u presudi Vrhovnog suda, kako je ukazao, nigdje se ne navodi ko će da obešteti bivše radnike.


– Ispada da je Opština za naše potrebe kupila zemljište i dala ga na korišćenje. Iako je to zemljište uzeto za stvaranje zemljoradničke zadruge, pa prešlo u vlasništvo “Poljoprodukta Bjelasica”, pa onda “Transservisa”, a od 2008. godine nas iz Udruženja. Od 61. 420 metara kvadratnih zemljišta koje je kupio “Transservis”, a koje je pripalo radnicima, 60 odsto je uzela država u vremenu tranzicije, bez našeg znanja, a sada gubimo još dodatnih deset odsto presudama suda. Od tih 61. 420 metara kvadratnih ostalo je samo 1. 800, tako da je žalosno da i bez tog malog dijela ostajemo. Ovo je čista diskriminacija nas sa sjevera. Na drugoj strani, u sličnim situacijama država daje milionske nadoknade Rudnicima boksita, Željezari, “Metalcu”, “Košuti”… Tražićemo zaštitu od Međunarodnog suda pravde i braniti svoju imovinu svim raspoloživim sredstvima – poručili su bivši radnici “Transservisa”.


Izvor: Dan
Novinar: Milovan Novović