Vijesti iz Bijelog Polja

Građani su nam na prvom mjestu!

PODDSTANARI U CRNOJ GORI U SVE TEŽOJ SITUACIJI, KIRIJE RASTU: OVOLIKO NOVCA JE POTREBNO DA BI SE IZNAJMIO STAN

PODDSTANARI U CRNOJ GORI U SVE TEŽOJ SITUACIJI, KIRIJE RASTU: OVOLIKO NOVCA JE POTREBNO DA BI SE IZNAJMIO STAN

Život podstanara u Crnoj Gori, skokom cijena, sve je teži.

Zbog velike potražnje od strane ruskih i ukrajinskih građana, vlasnici nekretnina prije se odlučuju da je iznajme za veći novac. Dok su se, s druge strane u velikom problemu našli desetine i desetine podstanara sa naših prostora, od kojih je nekima ozbiljno ugrožena egzistencija.

Trenutno, najviše novca je potrebno za iznajmljivanje stana u Glavnom gradu, kao i na primorju. Naime za jedan stan potrebno je izdvojiti čak i do 600 eura. A zbog dolaska turista iz Rusije i Ukrajine, mnogi podstanari su prinuđeni da se isele iz domava u kojima su živjeli godinama unazad.

Kakva su prava podstanara, te u kakvoj se trenutnoj situaciji nalaze i da li postoji neko moguće rješenje, iz Udruženja Podstanara Crne Gore – Moj Dom, kažu da se podstanari nalaze u teškoj situaciji.

Kako su kazali za naš portal, od 2011. Godine nema zvaničnih podataka koliko podstanara ima u našoj državi.

“Jedini zvanični podaci o broju podstanara u Crnoj Gori su oni podaci sa zadnjeg popisa koji je održan davne 2011. godine. Tada smo imali preko 18. 500 podstanarskih porodica, ili preko 60. 000 građana u podstanarskom status”, navode iz ovog Udruženja.

Oni smatraju da bez ozbiljnog projekta stambenog zbrinjavanja podstanara, ovo pitanje zadugo neće biti riješeno.

“Naše Udruženje smatra da usljed nedostatka realne socijalne polititike ili bilo kakvog ozbiljnog projekta stambenog zbrinjavanja podstanara, broj podstanara u Crnoj Gori je dostigao cifru i do 30. 000 podstanarskih porodica iliti skoro 100. 000 građana u podstanarskom status”, ističu iz Udrženja Podstanara Crne Gore – Moj Dom.

PORAST STANARINE UZROKOVAO DOLAZAK TURISTA IZ UKRAJINE I RUSIJE

Dolasak turista iz Ukrajine i Rusije izazvalo drugačije uslove u oblasti rentiranje stanova. Prema riječima našeg čitaoca Srđana Turkovića, koji je stanovnik Budve, cijene stanarine su porasle, pa zakup garsonjere košta i do 600 eura.

“Cijene stanarine su skočile od kada su došli turisti iz Ukraije i Rusije. Garsonjere se kreću od 400 do 600 eura, jednosoban stan od 500 do 800, dok zakup dvosobnog iznosi od 800 do 1 500 eura”, kazao je Turković za Kolekti.me

Iz Udruženja Podstanara Crne Gore – Moj Dom, saglasni su sa ovom činjenicom, pa bilježe ogroman broj nemilih situacija sa kojima se susreći podstanari. Kako kažu, zbog dolaska građana iz Rusije i Ukrajine, a koji je izazvao tamnošnji rat, dovelo je do toga da su pojedini podstanari morali čak da napuste stanove, iako su dugo živjeli u njima.

“Dolazak pomenutih građana u našu državu, izazvao je pravi potres u oblasti rentiranja stanova. Cijene su počele vrtoglavo da rastu, nanoseći ogromnu štetu podstanarima u Crnoj Gori. Udruženje bilježi ogroman broj nemilih situacija sa kojima su se susretali podstanari . Dobijali su preko noći otkaze kako bi se uselili novi zakupci koji su plaćali značajnije veće cijene zakupa, povećavani su zakupi na koje su podstanari jednostavno morali pristati”, naglašavaju iz ovog Udruženja.

KIRIJE DUPLIRANE

Cijene stanarine su se, navode, povećale od 50 do 100 odsto, a najveći skok se bilježi u primorskim gradovima.

“Definitivno bilježimo rast cijena rentiranja stanova i to između 50-100 odsto. Najviše bilježimo rast cijena zakupa u primorskim gradovima i Podgorici. Tu je najdrastičnije došlo do povećanja cijena rentiranja stanova”, objašnjavaju iz Udruženja Podstanara Crne Gore – Moj Dom.

NEZADOVOLJSTVO PODSTNARA SVE VIŠE RASTE

Prema njihovim riječima, već mjesecima unazad obraćaju im se podstanari koji dijele isti problem.

“Našem Udruženju se već mjesecima obraćaju podstanari sa ovim informacijama. Stanodavci su nehumano previše podigli cijene, jer su “turisti” i Rusije i Ukrajine bili u mogućnosti da plaćaju tolike zakupe. Zvanični podaci govore da imamo preko 20.000 pridošlih građana iz pomenutih država, no do podatka o broju tih građana koji su podstanari, ovo Udruženje još nije moglo doći”, kazali su za Kolektiv.me.

Kako kažu, prigovora ne fali.

“Žalbi i prigovora podstanara nažalost ne fali. No, najgore je što ne postoji pravni osnov po kojem bi ovo Udruženje, ali i sami podstanari mogli reagovati na novonastalu situaciju. U Crnoj Gori je praksa da se ne potpisuju ugovori o rentiranju/zakupu stanova. Preko 90 odsto izdatih stanova su bez ugovora, što automatski povlači kao posljedicu automatsku nezaštićenost podstanara, što je jasno pokazala i novonastala situacija”, rekli su iz ovog Udruženja.

Čitalac našeg portala Srđan Turković, ističe da je ovaj problem uzeo maha, te da pojedinac čiji mjesečni prihod iznosi minimalna primanja, neće moći da izdvoji novac kako bi platio stanarinu.

“Niko ne plaća porez, radi se na divlje , a mi građani koji imamo platu 450 eura ili oni koji primaju socijalno ili oni koji nijesu zaposleni, ne znamo kako da platimo stanarine, i gdje ćemo sa djecom ako nam stanodavac da rok da se iselimo iz stanova”, rekao je Turković.

PRAVA PODSTANARA SKORO DA NE POSTOJE

S druge strane, Iz Udrženja Podstanara Crne Gore – Moj Dom, objašnjavaju da prava podstanara u Crnoj Gori jednostavno ne postoje, te da država ne prepoznaje ovaj problem.

“Kao podstanar nemate nikakva prava, niti iko može ili hoće da stane u zaštitu podstanara. Bez obzira koliko dugo boravili kod jednog stanodavca, to ne mijenja stvar. Već sljedećeg dana možete dobiti otkaz. Dakle, država ne prepoznaje ovaj problem i ne želi da se bavi istim. Slobodno možemo reći da u ovoj ogromnoj zoni sivog poslovanja gdje se zarađuje ogroman novac, a ne plaća porez državi, gdje imamo skoro 100.000 građana za koje država neće da čuje, nedostaje ozbiljna socijalna politika stanovanja, te urgentna pomoć podstanarskim porodicama”. Ističu iz Udruženja.

Kako kažu, u našoj državi se ne potpisuju ugovori o rentiranju stanova.

Oni navode da da bi zakupili jednosoban stan na bilo kojoj lokaciji u Podgorici, treba da se izdvoji od 300 do 500 eura.

“Na primorju su te cijene zakupa još veće. Da ne govorimo o dvosobnim i trosobnim stanovima. Tu već imamo nepristojno velike cijene. Danas vi u Podgorici plaćate sobe u nekom prigradskom naselju između 150 i 200 eura, što predstavlja apsurd. Naravno, usljed nedostatka novca pristajete na sve. Studenti su takođe kategorija koju je ova situacija najviše pogodila. Bilježimo i njihova reagovanja sve više i više”. Saopštili su iz ovog Udruženja za naš portal.

BLIŽI SE JOŠ JEDNA MJESEČNA KIRIJA, A POMOĆ DRŽAVE PONOVO IZOSTALA

Na pitanje, da li postoji rješenje za ovaj problem, koji je u posljednjih godina dana pogađa sve podstanare u našoj zemlji, objašnjavaju:

“Pod velikim teretom i pritiskom svojih članova i onih koji to još uvijek nijesu, a obraćaju se Udruženju što je i prirodno, obratili smo se Vladi Crne Gore da hitno reaguju tako što će se podstanarima uvesti subvencije na kirije i utrošenu električnu energiju. Na taj način bi se donekle ozbiljno pomoglo podstanarima koji danas žive svoje najteže dane”.

Međutim, prema njhovim riječima, od Vlade nijesu dobili još nikakvo rješenje.

“Nažalost od Vlade, iako su najavili da će nas primiti na razgovor, još uvijek nikakvog reagovanja. Dani prolaze, bliži se vrijeme za još jednu kiriju koju mnoge podstanarske porodice neće moći da plate i opet ćemo svjedočiti ogromnim problemima tih porodica”. Navode za Kolektiv.me

Sa ovim je saglasan i Turković, koji kaže da pomoć od države izostala.

“Izostala je pomoć od države i opština. Ne rade ništa kako bi spriječili ovaj problem, niti pomažu nama podtsnarima. Prema mom mišljenju, moraju se ograničiti cijene”. Zaključuje Turković za naš portal.

A iz Udruženja su rekli da su u nekoliko navrata dobijali uvjerenja da će se pitanja podstanara riješiti, ali još ništa od toga nije realizovano.

“Predstavnici Udruženja su takođe bili na razgovoru sa Direktorom Odbora za zdrastvo, rad i socijalno staranje, Srđanom Pavićevićem. Tu smo dobili uvjeravanja da će se za najkasnije mjesec dana, sada već i kraće, problem podstanarstva i zaštite podstanarske populacije naći na sjednici Odbor, te se konačno na ovaj način pokrenuti institucionalno djelovanje”.

DA LI BI REGISTAR PODSTANARA RIJEŠIO PROBLEM?

Oni ističu da se mora znati tačan broj podstanara, i da država mora preduzeti mjere kako bi se ovaj problem riješio u narednom periodu.

“Kao prvo, država mora imati registar podstanara. Mora se znati tačno ko su ljudi koji nemaju svoj krov nad glavom, i u kakvoj se socijalnoj situaciji nalaze. Tek nakon toga se može uraditi ozbiljna analiza ovog problema, a na osnovu toga planirati Zakon o socijalnom stanovanju, te uvesti servisi za pomoć podstanarima, dok ne zaživi ozbiljan program stambenog zbrinjavanja onih koji to jednostavno sami ne mogu priuštiti”, zaključuju iz Udruženja Podstanara Crne Gore – Moj Dom za Kolektiv.

Izvor: Kolektiv