Vijesti iz Bijelog Polja

Građani su nam na prvom mjestu!

OTVOREN PRVI “API INHAL CENTAR”

OTVOREN PRVI “API INHAL CENTAR”

Zahvaljujući pregalaštvu porodice Vlaović iz Majstorovine kod Bijelog Polja, sjever Crne Gore dobio je prvi “Api inhal centar” koji je već privukao pažnju, posebno onih što imaju probleme sa respiratornim organima.

Prije nekoliko godina Dalibor Vlaović se odvažio da, po ugledu na pčelare i seoska domaćinstva u Sloveniji, prenese njihova iskustva i u neku ruku prekopira sistem organizacije “Api inhal centra”. Iskustva stečena tokom posjete Sloveniji i drugim evropskim državama pomogla su mu da na svom imanju u Majstorovini organizuje gazdinstvo “Koliba pčelica”, koje se nalazi na četvrtom kilometru od magistralnog puta prema planini Bjelasici, na oko 900 metara nandmorske visine. U ambijentu netaknute prirode Vlaovići su izgradili nekoliko koliba sa sobama za spavanje i kupatilom. Iz kojih puca pogled prema obroncima Bjelasice i okolnih zaseoka. Oštar vazduh i miris drveta u sobama prosto omamljuju goste koji nerijetko produže boravak za još koji dan.

“U kolibi namijenjenoj “Api inhal terapiji” instalirali smo komoru za pet osoba. Riječ je o pet košnica na koje su priključene cjevčice sa maskom, u njima korisnici sjede i preko pomenutih cjevčica udišu ljekoviti vazduh iz košnice. Osim pozicija za inhaliranje, tu je i ležaj namijenjen osobama sa hroničnim umorom, nesanicom, depresijom, migrenom. Četrdesetak minuta ležanja na košnicama zamjenjuje osmočasovni san. Inhaliranje vazduhom iz košnice pozitivno utiče na tegobe izazvane astmom, bronhitisom, alergijom, upalnim procesom disajnih puteva, anemijom… Ovo neposredno doprinosi jačanju imunog Sistema”, objašnjava Vlaović.

U objektu se nalaze košnice čiji je otvor van prostorije tako da ne postoji opasnost od direktnog kontakta sa pčelama. Na košnici je instaliran inhalator sa naponom 12 volti. Postoji i inhalator bez ventilatora koji je uglavnom namijenjen sportistima u cilju jačanja kapaciteta pluća.

Vlaovići najčešće koriste onaj sa ventilatorom koji izvlači vazduh iz košnice, pa ga korisnici unose u svoja pluća. Koristi se dva puta po dvadeset minuta dnevno, sa pauzom od dvadeset minuta. Ako je terapija u okviru šezdeset minuta. Gosti koji ostaju više dana terapiju koriste izjuta i naveče, po potrebi i na podne.

U vazduhu koji se udiše nalaze se primjese meda, propolisa, polena, matične mliječi i voska, što sadrži mnogo toga potrebnog organizmu. Fermentisani polen bogat je proteinima, enzimima, B i K vitaminima, mineralima.

Apiterapeutska metoda poboljšava imunitet organizma, liječi različita bolesna stanja, te čuva zdravlje uopšte. U proteklom period pokazala se veoma djelotvornom. O čemu svjedoči i primjer gosta iz Nikšića koji je došao sa flašom za kiseonik a nakon pomenute terapije ne da nije koristio vještački kiseonik nego za njim nije imao potrebe danima nakon što je otišao odavde, priča Dalibor.

OTVOREN PRVI “API INHAL CENTAR”

Naš domaćin s optimizmom započinje ovogodišnju sezonu jer se, kako je naveo, maksimalno potrudio da gosti odu zadovoljni, te da ispuni njihova očekivanja. Proteklih godina usavršavao je znanje tako što je obilazio druge ovakve centre, konsultovao stručnjake iz te oblasti, izučavao literaturu i dobio neophodni sertifikat da bi se mogao ozbiljno posvetiti pomenutom poslu.

Vlaović je obezbijedio i razne pogodnosti za goste, jedna od njih je da svoj djeci kojoj je potrebna api inhalacija obezbijedi besplatan tretman tokom maja.

Od gazdinstva Vlaović do planine Bjelasice stiže se za pola sata vožnje, ili za dva do dva i po sata pješke. Mnogi koriste te pogodnosti da prošetaju planinom, bilo pješke ili na biciklu.

Tokom proteklih prvomajskih praznika gazdinstvo Vlaovića bilo je popunjeno sto posto,što je potvrda navedenog a i najava dobre turističke sezone.

Izvor: Rtcg

Vukoman Kljajević