Vijesti iz Bijelog Polja

Građani su nam na prvom mjestu!

NEVRIJEME PRIČINILO VELIKE ŠTETE MJEŠTANIMA BJELOPOLJSKIH SELA

NEVRIJEME PRIČINILO VELIKE ŠTETE MJEŠTANIMA BJELOPOLJSKIH SELA

Selo podno obronaka Lise, Modri Do, u subotu u popodnevnim satima zahvatilo je veliko nevrijeme praćeno kišom i gradom. Grad je nanio veliku štetu usjevima i voćnjacima i praktično sve opustošio. Mještani kažu da ih je i prošle godine zadesilo slično nevrijeme.


– Ovo je stvarno nevjerovatno, kao da nevrijeme i grad biraju samo ova naša sela i unište nam sve što smo mukom stvarali. Inače živimo teškim životom. Zaboravljeni od svih. Naročito od opštinskih službi, koje bi trebalo da brinu o svojim građanima na ruralnom području i da pomognu koliko mogu. Ali pomoći nema – kaže za “Dan” Milisav Smolović, mještanin Modrog Dola.


On ističe da mu je nevrijeme prošle godine uništilo krov na kući, ali pomoć za sanaciju pričinjene štete nije dobio, pa se tako ne nada da će i ove godine čelnici lokalne uprave izaći na teren, procijeniti štetu i bar je djelimično nadoknaditi.


– Prošle godine smo podnijeli zahtjeve nadležnima, proslijedili fotografije na kojima se vidi nastala šteta. Komisija je izlazila na teren i ništa. Nijesmo izleda došli na red. Ima opet prečih od nas. I sada ću predati zahtjev za pomoć i fotografije, pa ćemo vidjeti šta će biti, ali ničemu se ne nadam – kaže Smolović.


Velimir Janjušević iz susjednog zaseoka Kiprenik navodi da je ovoga puta grad zbrisao sve.


– Uništeno je voće i povrće. Inače, ja sadim sve što je potrebno za domaćinstvo i sve uzgajam organski, bez zaprašivanja i vještačke prihrane. Ja i supruga naporno radimo tokom cijele godine i evo rezultata. Za tren sve je uništeno. Ostalo nam je samo da nemoćno posmatramo kako propadaju uloženi veliki trud i rad – priča Janjušević.


I on kaže da što se tiče pomoći nadležnih ništa ne očekuje.


– Ne znam više koliko smo se već puta obraćali za pomoć i niko glavu ne okreće. Nekima se pomaže, ali nama ne. To dobro znamo. Uglavnom pravde nema – konstatuje Janjušević i dodaje da mu je nevrijeme uništilo zasade aronije koju nije mogao ni da proda jer otkupa nema.

  • To što je ostalo grad je opustošio i šta i kako dalje da radim nijesam pametan – kaže Janjušević.
    Braća Milisav i Mile Smolović ističu da su prije godinu od nevremena pretrpjeli veliku materijalnu štetu na stambenom i pomoćnim objektima. Kažu da je šteta procijenjena na nekoliko hiljada eura, ali da još ništa dobili nisu.
    – Odmah nakon nezapamćenog nevremena koje nam je pričinilo veliku štetu i dovelo u pitanje naš biološki opstanak, obratili smo se opštinskoj Komisiji za elementarne nepogode. Jednog dana su se pojavili, konstatovali štetu i od tada se više nijesu oglašavali – ističu Smolovići i dodaju da je obilna kiša od prije dva dana dodatno uništila ionako loš seoski put, tako da se do njihovih kuća jedva može doći. Ljuti su, kažu, na lokalnu upravu što ne nalazi za shodno da bar upristoji put prema selu.
    Femić: Proceduru “koči” državna Komisija za elementarne nepogode
    Predsjednik opštinske Komisije za elementarne nepogode Vlado Femić navodi da će najvjerovatnije obići domaćinstva koja je prije dva dana zadesilo nevrijeme i konstatovati pričinjenu štetu. On naglašava da je u nevremenu od prije skoro godinu konstatovano da je u brojnim gradskim i prigradskim naseljima kao i na ruralnom području pričinjena velika šteta na stambenim objektima, voćarskim i poljoprivrednim zasadima, putnoj, komunalnoj i drugoj infrastrukturi.
    – Komisija je odradila svoj dio posla, utvrdila i kompletirala nastalu štetu. Izvještaj je proslijeđen na dalju proceduru državnoj Komisiji za elementarne nepogode koja ne pokazuje “pretjeranu” ažurnost u vezi sa isplatom obeštećenja građanima. To kažem iz razloga jer još nema pomena o naknadi šteta koje su građani pretrpjeli u prethodnom peridu od elementarnih nepogoda – rekao je Femić.
    -Pozivaju se na to da su prije godinu nasipali put do našeg sela, a ne shvataju da su u međuvremenu vodene bujice sve to uništile – ističu Smolovići.
    Velimir Janjušević dodaje da su praktično odsječeni od civilizacije.
    – Ovaj naš put se više tim imenom ne može zvati. U katastrofalnom je stanju. Do nas se jedino može doći na konju ili pješice, a mi oronulog zdravlja i nijesmo kadri da pješačimo. Nije ni čudo što svi iz sela odoše. Ostade nešto nas staraca, koji strepimo od svakog nevremena, ali i od toga da do doktora stići ne možemo. Zamjeram nadležnima u lokalnoj upravi što malo više računa ne povedu o građanima koji žive u udaljenim seoskim područjima. Kada se žalimo, odgovaraju da nije formiran novi Savjet mjesne zajednice koji bi kandidovao popravku puta. A potrebno je samo da opštinska mehanizacija izađe i radi makar dva-tri sata i koliko-toliko upristoji put – kaže Janjušević i naglašava da mještani Modrog Dola i okolnih zaselaka nikada nijesu mogli od Opštine da dobiju naknadu štete od pričinjenog nevremena, pa se i ne nadaju da će se ove godine nešto promijeniti.
    Izvor: Dan
    Novinar: Milovan Novović