Vijesti iz Bijelog Polja

Građani su nam na prvom mjestu!

NA SAJMU U BIJELOM POLJU PREDSTAVILO SE TRIDESETAK PČELARA, RAZNOVRSNA PONUDA PČELINJIH PROIZVODA I SAVREMENE OPREME

NA SAJMU U BIJELOM POLJU PREDSTAVILO SE TRIDESETAK PČELARA, RAZNOVRSNA PONUDA PČELINJIH PROIZVODA I SAVREMENE OPREME

Sajam meda pod sloganom “Med-hrana-lijek”, organizovan je juče u gradskom parku, a povod je 88 godina postojanja Udruženja “Pčelar” iz Bijelog Polja.


Ovu jednodnevnu sajamsku manifestaciju koja je okupila tridesetak izlagača iz Crne Gore, Srbije i Bosne i Hercegovine otvorio je Kemal Alić, sekretar Sekretarijata za poljoprvredu, koji je kazao da pčelarstvo u Bijelom Polju ima dugu i bogatu tradiciju, te da bogatstvo mednosnog bilja u bjeljopoljskoj opštini pruža povoljne prirodne uslove za razvoj ove djelatnosti. Istakao je i da Opština svake godine obezbjeđuje znatna finansijska sredstva za razvoj pčelarstva, a ove godine izdvojeno je preko 20. 000 eura.


“Bio Bi” pravo mjesto za sve koji vjeruju u moć prirode


Svoje proizvode izložila je Prodavnica meda i pčelarskie opreme “Bio Bi”, koja ima svoje objekte u Podgorici, Nikšiću i Baru. Kako je kazala Milica Kadović, u ponudi imaju veliki izbor pčelarske opreme, kao i zaštitne opreme za pčelare, pribora i literature, meda i pčelinjih proizvoda.


– Izložili smo livadski i višecvjetni med, a imamo i skoro svu opremu kad su u pitanju pčele i pčelarska proizvodnja – dimilice, hranilice, ram za ožičavanje, zaštitna odijela, podnjače, krovove, hranu za pčele, preparate i suplemente…. Ono po čemu smo jedinstveni u Crnoj Gori jesu naše turbo hranilice – kazala je Kadović, dodajući da pčele drže u Piperima.


Istakla je i da su zadovoljni što učestvuju na bjelopoljskom sajmu, gdje je prisutan veliki broj pčelara, i gdje mogu da izlože svoje proizvode i predstave ono što rade.


– Vaša posvećenost, rad i predanost za sve naše sugrađane predstavlja motiv u pravcu ostvarivanja progresa oličenog u proizvodnji sopstevnih domaćih proizvoda, što doprinosi kako ličnom tako i razvoju cjelokupne zajednice. Moja iskrena želja je da ova manifestacija bude tradicija, da dobije još veći značaj i publicitet i da svake godine bude što više izlagača, a prinosi iz godine u godinu sve veći – poručio je Alić, dodajući da je na Sajmu mladim pčelarima Opština uručila subvencije u vidu košnica.


Da nema pčela ne bi bilo ni ove izložbe, ali ni života na zemlji, kazao je na otvaranju sajma Lazar Tomović, predsjednik Udruženja “Pčelar” iz Bijelog Polja.


– Upravo ovakve manifestacije daju veliki doprinos promociji zdrave ishrane koja polako gubi trku sa brzom hranom, koja je propast za zdravlje čovjeka. Danas su nam ovdje iskusni i registrovani pčelari i za koji god štand da se odredite, probate ili kupite med, budite sigurni da ste odabrali kvalitetan proizvod – naveo je Tomović.


Za Radula Miljanića, predsjednika nacionalnog udruženja pčelara, sajmovi poput današnjeg su prilika za druženje, sticanje znanja, razmjenu iskustava, ali i predstavljanje rezultata godišnjeg pčelarskog rada.
Proizvodi vrhunskog kvaliteta


Jedan od izlagača na sajmu je i predsjednik prijepoljskog udruženja pčelara Mirsad Hodžić koji navodi da je ovdje kako bi podržao kolege iz Bijelog Polja sa kojim godinama unazad imaju dobru saradnju.


– Iz našeg udruženja iz Prijepolja je ovdje sedmoro kolega, a u ponudi imamo livadski, bagremov i suncokretov med, pošto imamo mogućnost selidbe na više paša. Imamo i mješavine od meda obogaćene kupinama, malinama i polenom, kao i propolis kapi i sprej – ispričao je za Hodžić za Radio Bijelo Polje.


Njegovi sugrađani Dragana i Milenko Golubović kažu da se već četvrt vijeka bave ovim poslom i nude proizvode visokog kvaliteta, ali i da je ova godina kada je prinos u pitanju bila je osrednja. Sonja Simonović Deletić iz mjesta Buče kod Berana zadovoljna je što može da pokaže ono što radi njena porodica baveći se pčelarstvom u selu gdje imaju livade, voćnjake i plastenike.


Dragan Đurković iz Kralja kod Andrijevice kaže da baveći se pčelarstvom nastavlja porodičnu tradiciju, a za kvalitet su pobrali brojne nagrade na Novosadskom sajmu.


– Tradiciju sad nastavlja i sin Aleksandar. Imamo 150 pčelinjih društava i ove godine bio je odličan prinos i imaću oko tri tone meda. Izdižem pčele u Trešnjevik, Gradišnicu i Mali krš – ističe Đurković.


Bjelopopljac Murat Idrizović se više od tri decenije bavi pčelarstvom i takođe nastavlja porodičnu tradiciju.


– Moj otac Ćamil je jedan od osnivača Udruženja pčelara iz Bijelog Polja davne 1936. Godine, a pčelarstvom se bavi i moj sin Ismail. Inače, pčele po tradiciji selim u okolinu Žabljaka na oko 1. 350 metara nadmorske visine – kazao je Idrizović.


– Većina vas u Bijelom Polju i sjeveru Crne Gore zadovoljna je ovogodišnjim pčelarskim prinosima, za razliku od proizvođača u srednjem dijelu naše države, a pogotovo primorskom području, koji ne samo što nemaju med, već je dugomjesečna suša dovela u pitanje i sami opstanak i prezimljavanje pčelinjih zajednica – istakao je Miljanić.


On je kazao i da su od Ministarstva poljoprivrede, šumrstva i vodoprivrede tražili pomoć u rješavanju ovih problema, ali im je rečeno da zakonska normativa ministarstva ne poznaje ovakve finansijske intervencije.

Pokrovitelji jučerašnjeg sajma su Opština Bijelo Polje i Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede, a medijski sponzori Radio Bijelo Polje i Gradska biblioteka. Pčelare je u ime lokalne uprave posjetio predsjednik Opštine Petar Smolović sa saradnicima.


Izvor: Dan
Novinar: Milovan Novović