Vijesti iz Bijelog Polja

Građani su nam na prvom mjestu!

MUSIĆ: ŽIVOT JE NEŠTO NAJVAŽNIJE KOD SVAKOG ČOVJEKA, A POEZIJA JE ŽIVOT

MUSIĆ: ŽIVOT JE NEŠTO NAJVAŽNIJE KOD SVAKOG ČOVJEKA, A POEZIJA JE ŽIVOT

Nakon ljeta Festivala dramskih amatera Crne Gore, White field jazz festivala i Internacionalnog festivala tamburaških orkestara, Bijelo Polje početkom septembra očekuje još jedna tradicionalna manifestacija, ovog puta usmjerena ka poeziji.

Ratkovićeve večeri poezije su se kroz decenije postale simbol Bijelog Polja i literarnog stvaralaštva. No kako se manifestacija razvijala kroz godine objasnio nam je naš sagovornik Kemal Musić, direktor JU Ratkovićeve večeri poezije.

„Ratkovićeve večeri poezije su započete 1971. Godine, kada je grupa entuzijasta iz Bijelog Polja pokrenula tu manifestaciju u čast Rista Ratkovića, pisca prvog modernog crnogorskog romana „Nevidbog“ i jednog od značajnijih pjesnika u Crnoj Gori. Prvobitna ideja Ratkovićevih večeri poezije bila je da okuplja pjesnike ne samo iz Crne Gore i tadašnje Jugoslavije, već i iz čitavog svijeta. Takav koncept je poremećen 90-ih godina, zbog ratova u bivšoj Jugoslaviji.

A i same Ratkovićeve večeri poezije su ispaštale zbog takvog društvenog konteksta. Ratkovićeve večeri 2003. Godine doživljavaju estetsku reformu kada je na mjesto umjetničkog direktora došao Pavle Goranović, prilikom čega se ponovo vraća konept učešća svjetskih pjesnika u programu. 2010. Godine, Ministarstvo kulture je prepoznalo značaj Ratkovićevih večeri poezije, i proglasilo ih za manifestaciju od posebnog značaja za kulturu Crne Gore. Sve to je bila uvertira kako bi se 2012. Godine formirala JU Ratkovićeve večeri poezije, i time postala jedna od četiri najvažnije javne ustanove u Crnoj Gori. Od tada nagrada „Risto Ratković“ dobija na značaju. A samo učešće na Ratkovićevim večerima predstavlja privilegiju.“.Kazao je Musić.

Da se od Ratkovićevih večeri poezije očekuje mnogo, ne krije ni sam Musić koji najavljuje pregršt sadržaja za ovogodišnje 53. Ratkovićeve večeri poezije.

„Od programa Ratkovićevih večeri se očekuje mnogo, a mi se trudimo da odgovorimo zahtjevima publike i učesnika. I samim tim koncepcijski i sadržajno unapređujemo program iz godine u godinu. Ove godine obilježavamo 120. Godina od rođenja Rista Ratkovića, pa će pojedini segmenti Ratkovićevih večeri biti usmjereni u tom pravcu. Upravo će jedan od prvih događaja na ovogodišnjim Ratkovićevim večerima biti izložba 80 dokumenata iz Ratkovićevog života, kao što su diplome iz vremena njegovog školovanja, izvod iz matične knjige rođenih, rukom pisane pjesme i mnoge druge. Istim povodom štampana je i knjiga „Antologija Ratković“. U kojoj se nalazi 20 Ristovih najboljih pjesama, prevedenih i na engleski jezik, kako bi strani gosti mogli uživati u Ratkovićevoj poeziji. Takođe smo objavili i monografiju JU Ratkovićeve večeri poezije, koja prati posljednjih deset godina rada javne ustanove. Kao i koja smo sve pjesnička imena imali prilike da čujemo u kući Rista Ratkovića“

Pored ovog, Musić najavljuje i već tradicionalan program Ratkovićevih večeri u vidu međunarodnih pjesničkih večeri „Eno ga, po moru teče Lim“. Kao i dodjelu nagrade „Risto Ratković“, koja je ove godine pripala pjesnikinji iz Srbije Maji Solar, za knjigu poezije „A htjela sam“.

Na pitanje kakva je zainteresovanost Bjelopoljaca da isprate ovu manifestaciju, ili učestvuju u njoj, Musić odgovara:

„Bijelo Polje već neprekidne 53. Godine u periodu od 3-5 septembra živi sa poezijom. Na kraju krajeva, ipak je simbol Bijelog Polja otvorena knjiga. I jedan od najvažnijih segmenata života Bijelog Polja i Bjelopoljaca. Bjelopoljci učestvuju na Ratkovićevim večerima poezije, gdje u glavnom programu imamo dva vrsna bjelopoljska pjesnika Radomana Čečovića i Edina Smailovića. Koji učestvuju na međunarodnim pjesničkim večerima. U ostalim programima takođe imamo Bjelopoljce kao što su Dragić Rabrenović, ali i kolege zaposlene u JU Ratkovićeve večeri poezije, koji vode određene programe. Mi pokušavamo da kroz razne programe privučemo mlade. Kako bi ih uvrstili u kulturni život, i dali im podsticaj da iskažu svoj umjetnički dar, ali nastakođe istinski raduje što sve veći broj mladih ljudi posjećuje ovu manifestaciju.“

Za kraj, gospodin Musić objašnjava zašto treba posjetiti ovogodišnju manifestaciju:

„Treba doći zbog tog osjećaja ljepote poetskog izraza. Treba doći da bi se čulo ono za šta kažu pjesnici „sa samog neba dolazi“. Kao što bi rekao Risto Ratković „Bogojavljenski su hujala nebesa“. To znači da se poezija spušta negdje „odozgor“ u dvorište kuće Rista Ratkovića i da taj osjećaj ne može niko da vam prepriča. Život je nešto najvažnije kod svakog čovjeka. A poezija je život. Upravo zato Bjelopoljci treba da dođu na Ratkovićeve večeri poezije“. Zaključuje Musić.

Autor: Vojin Nedović

*Ovaj medijski sadržaj keriran je kroz finansijsku podršku podfonda za dnevne i nedeljne štampane medije i internetske publikacije Ministarstva kulture i medija Crne Gore.