Vijesti iz Bijelog Polja

Građani su nam na prvom mjestu!

KAKO VIŠAK ŠEĆERA UTIČE NA MOZAK TOKOM DJETINJSTVA I ADOLESCENCIJE?

KAKO VIŠAK ŠEĆERA UTIČE NA MOZAK TOKOM DJETINJSTVA I ADOLESCENCIJE?

Glukoza je jednostavan šećer i primarni izvor energije za mozak. Međutim, previše šećera zapravo može biti štetno za normalan rast mozga.

Rezultati istraživanja ishrane pokazuju da je konzumacija slatke hrane povezana sa mentalnim stresom – kao što su anksioznost i depresija – i poremećenim snom.

Višak šećera stavlja mozak u režim preopterećenja. Kada je mozak pretjerano stimulisan, to može dovesti do hiperaktivnosti i promjena raspoloženja. Osim promjena u ponašanju, neki dokazi sugerišu da je ova hiperaktivnost mozga kod tinejdžera povezana s kognitivnim deficitima u odrasloj dobi. Šećer ima efekat zavisnosti, stimuliše limbički sistem koji generiše visoke emocije kao što je zadovoljstvo, što pojačava dalju potrošnju šećera. Amigdala je sićušna struktura limbičkog sistema koja obrađuje emocionalne informacije kada je preaktivirana povezana je sa strahom i anksioznošću.

Dnevni unos šećerom zaslađenih napitaka tokom tinejdžerskih godina povezan je sa pogoršanjem performansi na zadatku učenja i pamćenja tokom odraslog doba i lošim ishodom za razvoj mozga.

https://fb.watch/oxZpJWJnC5/?mibextid=Nif5oz