Vijesti iz Bijelog Polja

Građani su nam na prvom mjestu!

INTERVJU SA JAGOŠEM KUČEM:

INTERVJU SA JAGOŠEM KUČEM:

,Baviti se prosvjetnim radom je najljepši poziv. Najbolje vaspitanje se stiče kroz rad. “

Sa istaknutim bjelopoljskim učiteljem u penziji, razgovarali smo o njegovim zbirkama, inspiraciji i njegovom pogledu na današnje obrazovanje generacija.

Jagoš Kuč je rođen 1941. godine u Bijelom Polju.

Završio je petogodišnju Učiteljsku školu u Novom Pazaru. Radni vijek od 42 godine proveo je radeći u selu i gradu. Još u osnovnoj školi objavio je pjesme i prozne sastave u ,,Titovom pioniru” i dobijao nagrade. U Učiteljskoj školi je svirao violinu i pet godina bio član orkestra. Za vrijeme eks Jugoslavije služio je vojsku u Školi za rezervne oficire u Zadru. Autor je brojnih zbirki: ,,Buket stihova iz bašte naroda”, ,,Knjiga za Vladiku”, ,,Kuči sa Crhlja” kao i najpoznatije knjige ,,Bukvar” koju je napisao sa kolegom Vojislavom Obradovićem.

Šta za vas predstavlja buket stihova u vašoj najnovijoj zbirci?

– U ovoj zbirci sakupljene su pjesme od raznih autora iz Bosne, Srbije i Crne Gore, kao i moja autorska djela. Tematsko-motivski krug je bogat pričama, pjesmama i pošalicama.

Šta vas inspiriše da se bavite ručnim radom?

– Mnogo volim da pravim i to me održava. Bavim se enigmatikom. Pravim kolica za cvijeće, stone lampe. Obično mi daju ideju i ja je sprovedem u djelo. Svi moji ručni radovi su od drveta.

Da li ste očekivali da će ,,Bukvar” dostići toliki nivo popularnosti i da će ga generacije koristiti godinama?

– Bukvar se koristio dugi niz godina. Često su nam se javljale kolege iz Nikšića koje su hvalile bukvar i štampale novu seriju bukvara. Moj kolega Vojislav i ja smo zajedno recitovali pjesme iz bukvara iz kojih smo mi učili i spontano smo došli na ideju da se prijavimo na konkurs koji se održavao u Podgorici.

Kako vi gledate na današnji vaspitno-obrazovni sistem?

– Ne sviđa mi se kod izučavanja jezika što djeca ne koriste rečnike i ne uče riječi. Ne sviđa mi se opisno ocenjivanje. Svako dijete treba da zna koliko njihov trud i rad vrijede.

Šta bi poručili djeci za početak školske godine?

– Poručio bih da odmah započnu sa učenjem i da razvijaju radne navike. Razvijanje potencijala i talenata je izuzetno bitno. Djecu treba uvijek upošljavati i van škole da bi razvijali radne navike. Najbolje vaspitanje se stiče kroz rad.

Autor: Dragana Mihailović

*Ovaj medijski sadržaj keriran je kroz finansijsku podršku podfonda za dnevne i nedeljne štampane medije i internetske publikacije Ministarstva kulture i medija Crne Gore.