Jeste li znali, da svako može doprinijeti stvaranju politike EU. Evropska komisija želi pripremiti najkvalitetnije zakone i prijedloge, koji se temelje na dokazima, te u tome biti otvorena i transparentna. Komisija je uvijek otvorena za vaše mišljenje i počinje slušati prije nego što uzmemo olovku da napišemo prijedlog. Građani uvijek mogu dati svoje povratne informacije, čak i nakon što su zakoni stupili na snagu, kako možete komisiji izraziti svoje mišljenje. Komisija EU sluša vas u svakom koraku perioda stvaranja politike.
Komisija je 2016. utvrdila neslaganje EU o penzijama za potrošače nije bilo zajedničkih pravila EU. Stoga je izgrađen ROADMAP sa spiskom problema i građani su zamoljeni da daju primjedbe tokom četiri nedjelje. Državljanin EU, Tom sa svojim interesom za penzijsku štednju vrlo je rado podijelio svoja iskustva. Te je dao konkretne ideje za rješavanje problema. Komisija je analizirala povratne informacije koje su dali Tom i drugi građani, i prionula na posao preobrađivanja tih ideja u konkretne opcije politike.
Ove su mogućnosti predstavljene u postupku javne rasprave. U obliku jednostavnog online upitnika, otvorenog dvanaest nedjelja. Tom je vidio da je komisija uzela u obzir njegove prijedloge i pridružio se raspravi kako bi izrazio svoje stavove o predstavljenim mogućnostima. Na temelju primnjenih prijedloga komisija je mogla izraditi nacrt prijedloga zakona za van evropski privatni mirovinski sastav, koji je ispunio stvarne potrebe građana. Prijedlog je poslat evropskom parlamentu i vijeću koji su zadiženi za raspravu i usvajanje zakona. Nego on je javno objavljen, tako da su građani imali još osam nedjelja za dodatne primjedbe.
Sva mišljenja dostavljena u ovoj fazi poslata su evropskom parlamentu i vijeću kako bi ih mogli uzeti u obzir, tokom svog zakonodavnog rada. Nego naše konsultacije ovdje ne prestaju, ponekad su potrebne tehničke odredbe i ažuriranja zakona EU. Oni se usvajaju putem delegacionih i provedbenih akata. Građani takođe mogu dostaviti povratne informacije o ovim nacrtima tokom četiri nedjelje. Ali šta ako imate neke ideje o zakonu koje su već na snazi, zar nije to prekasno? Ne, naprotiv, želimo čuti šta funkcioniše, a šta ne I čuti prijedloge vezane za poboljšanje zakona, kako bismo ih mogli promijeniti, ako je potrebno. S tim svako u svakomm trenutku može dati povratnu informaciju ili podijeliti ideje putem alata smanjenje opterećenja, koji je smišljen da bi građani podijelili svoja iskustva o tome kako zakoni utiču na njihovu svakodnevnicu. Evropska komisija uvijek je otvorena za vase mišljenje. S tim zašto ne biste posjetili portal www://ec.evropa.eu/have-your-say i iznijeli svoje mišljenje, kako bi se čuo i vaš glas.
Povezani članci
TAKSISTA ODUŠEVIO REGION: PORODICI SE POKVARIO AUTO NA PUTU KA CRNOJ GORI, ON IM U TRI SATA UJUTRU DAO SVOJ
DVADESETJEDNOGODIŠNJA BJELOPOLJKA ANA DAMJANOVIĆ USPJEŠNA NA SVIM POLJIMA
PETI DAN POTRAGE: BALIJAGIĆA TRAŽE U VIŠE OPŠTINA, KONTROLE NA GRANIČNIM PRELAZIMA