Vijesti iz Bijelog Polja

Građani su nam na prvom mjestu!

ĐUKIĆ: STATISTIKA POTVRĐUJE DA ZA SELO I SJEVER NIŠTA NIJE RAĐENO

ĐUKIĆ: STATISTIKA POTVRĐUJE DA ZA SELO I SJEVER NIŠTA NIJE RAĐENO

Sratistički podaci objavljeni u dnevnim novinama Vijesti , inspirisali su našeg sugrađanina Željka Đukića da ih kroz video zapis prokomentariše.


Đukić je konstatujući da je juče bio Dan mladih kritikovao donosioce odluka što nijesu ništa radili na smanjenju migracija mladih sa sjevera Crne Gore.


“Ništa niste uradili sa sačuvate selo, ništa niste uradili da sačuvate sjever Crne Gore. I evo, danas u susret Danu mladih želim da vam čestitam svim političkim garniturama, prije 40, 30, 20, 10 i ovima sad, što su se izmijenjali u posljednjih nekoliko godina na sjajnoj politici I na sjajnim političkim odlukama koje su oćerale mlade ljude sa sjevera Crne Gore. Dakle, sada naša sela su pusta, tu žive uglavnom babe i đedovi, a omladine nema. Evo statistika kaže da je 1961.godine na sjeveru živjelo 46% od ukupnog stanovništva, a sada na sjeveru živi 26% od ukupnog stanovništva, mi smo izgubili 20% stanovništva, a to stanovništvo nisu bili babe i đedovi, već mlada, radnosposobna omladina je napustila Crnu Goru.


Dnevne novine Vijesti juče su objavile razgovor sa profesorom Univerziteta Crne Gore Miloradom Doderovićem koji kaže da sjeverni region, poslije rasta broja stanovnika od 1961. do 1981. godine, “ima konstantno opadanje, zbog intenzivne emigracije prema ostala dva regiona u državi, ali i van državnih granica u posljednje dvije decenije”.


Doderović je kazao da, osim emigracijom, sjeverni region gubi značajan broj stanovnika i negativnim prirodnim priraštajem. da u sjevernoj regiji, koja u teritoriji Crne Gore učestvuje sa 53,4 odsto, živi samo 26,3 procenta ukupnog crnogorskog stanovništva, a 1961. živjelo je 46,2 odsto.


Pored opustjelih sela, sve manje stanovnika i u gradovima na sjeveru.


Suočeni smo sa fenomenima depopulacije, senilizacije (starenje stanovništva) i “bijele kuge”, procesi su najprije zahvatili seoska naselja, a u eri tranzicije sve više se šire i do urbanih sredina.


Konstantno opadanje broja stanovnika u gradovima na sjeveru države ključni je demografski i razvojni problem Crne Gore.