Vijesti iz Bijelog Polja

Građani su nam na prvom mjestu!

ČUDESNI MANASTIR NA GRANICI CRNE GORE I SRBIJE

ČUDESNI MANASTIR NA GRANICI CRNE GORE I SRBIJE

Manastir Kumanica mnogi nazivaju srpskim Ostrogom, a nadaleko je čuven po iscjeliteljskim čudima koja su se dogodila u njemu. Ali i po tome što se u njemu mole i narodi koji nisu pravoslavne vjere.


Česte su polemike oko toga da li on pripada Srbiji ili Crnoj Gori, s obzirom da se nalazi na samoj granici dvije države.
Prema jednoj legendi, srpski velmoža, koji je bježao od Turaka, svoju imovinu, koja je bila bogata, ostavio je svojim kumovina koji su kasnije sagradili manastir Kumanicu.


Druga se vezuje za Svetog Grigorija, koji je navodno podigao ovu svetinju krajem 13. i početkom 14. Vijeka, a čije mošti počivaju u Kumanici. Za njega se vjeruje da je bio srpski prosvetitelj i arhiepiskop, ali i da je pripadao lozi Nemanjića.
Ono što je jedino poznato jeste da je čuveni srpski arhitekta, Aleksandar Deroko 1926. Godine napravio prvi nacrt crkve koju je zatekao u ruševinama. Nakon nekoliko godina ga je dopunio Đorđe Bošković, prema kome je crkva nastala između 16. i 17. vijeka.

Monahinje iz ovog manastira godinama pričaju kako ljudi kod njih dolaze da se iscjeljuju, a ozdravljenje je uvijek izvjesno.
Postoji nekoliko priča, a počele su kada je jedna djevojka, koja je bila nepokretna, prenoćila u manastiru, a sutradan je, kako kaže predanje, prohodala.


Riječ je o mladoj djevojci muslimanske vjeroispovijesti iz Bijelog Polja. Bila je paralizovana i nju je rodbina donijela na nosilima. Prvo je prenoćila na zidnim ruševinama hrama, a ujutru kada se probudila, tri sveštenika su joj pročitala molitvu i namazala je osveštanim uljem. Nakon toga, ona se pridigla na noge.


Osim ove priče, postoji i jedna o pastiru Radetu Ljuiću iz Grančareva, koji se razbolio sa šest godina, kada je čuvao ovce. Bolest je bila toliko ozbiljna da su ljekari jedino rješenje vidjeli u amputiranju noge. Međutim, njegova majka je preko komšija čula za čudotvoran manastir i odlučila da ga odvede tamo, gdje je proveo nekoliko dana, a zatim potpuno ozdravio. Sledeći put kada je otišao kod ljekara na kontrolu, ljekari nisu mogli da vjeruju da je on potpuno zdrav.


Manastir Kumanica trebalo da bude srušen u vrijeme kada se gradila pruga Beograd-Bar. Međutim, zbog legendarnih priča o njemu i pobuni vjernika, kako pravoslavnih tako i muslimanskih, nisu ga dirali. Pa tako danas pruga prolazi pored njega.
Izvor: Montenegro Click