Vijesti iz Bijelog Polja

Građani su nam na prvom mjestu!

CIJENE HRANE VEĆE 44 ODSTO I NASTAVLJAJU DA RASTU

CIJENE HRANE VEĆE 44 ODSTO I NASTAVLJAJU DA RASTU

Od 2019. Godine većina prehrambenih proizvoda je značajno poskupjela, dok trgovački lanci bilježe rekordne profite. Vladina akcija “Stop inflaciji” nije dugo trajala, nema naznaka da će biti primijenjene neke druge mjere.

Cijene hrane u Crnoj Gori od jula 2019. Godine, prema podacima Monstata, veće su za 44 odsto i nastavljaju da rastu. Trgovci za to krive uvoznike i rast troškova, iako prema poreskim prijavama njima značajno raste i prihod i profit.

Vlada je u martu ove godine, u saradnji s trgovačkim lancima, pokrenula kampanju “Stop inflaciji” tokom koje su snižene cijene za neke robne marke. Ali je ona kratko trajala i već u aprilu su cijene nastavile da rastu.

Iz Ministarstva ekonomskog razvoja i turizma, unutar kojeg se nalazi i podresor trgovina, nisu odgovorili na pitanje “Vijesti” da li prate rast cijena u maloprodajama, da li su zabrinuti zbog nastavka inflacije, i da li planiraju nastavak akcije “stop inflaciji” ili donošenje nekih drugih mjera kojima bi se zaustavio ili ograničio rast cijena. Nisu odgovorili ni na pitanje da li do rasta cijena dolazi zbog takozvane “uvozne inflacije” ili su visoke marže uvoznika, veletrgovaca i prodavaca u maloprodaji.

Skuplji od većine u regionu

Analiza cijena prehrambenih proizvoda sa sajtova trgovačkih lanaca u Crnoj Gori i regionu pokazuje da su cijene većine proizvoda značajno veće u Crnoj Gori nego u Srbiji i Bosni i Hercegovini. Dok su izjednačene ili malo veće nego u Hrvatskoj.

Prema podacima Monstata o domaćoj poljoprivrednoj proizvodnji može se zaključiti da Crna Gora potrebe za hranom iz domaćih izvora pokriva sa svega oko 15 odsto. Tako da je značajno uvozno zavisna. Cijene uvoznih proizvoda ne mogu biti niže od zemlje iz koje se uvoze. Ali ne bi trebalo ni da budu po nekoliko puta veće.

Cijene žitarica i uljarica na međunarodnim berzama su se vratile na nivo od prije dvije godine. Cijene brašna i ulja u Crnoj Gori su malo niže nego prije godinu i po kada su dostigle rekordne vrijednosti.

Cijena goriva ne može biti nikome, pa ni crnogorskim oligarsima, vlasnicima maloprodajnih lanaca alibi da imaju najveće marže u Evropi što je notorna činjenica. Kazao je ministar Aleksandar Damjanović.

Izvor: Vijesti