Vijesti iz Bijelog Polja

Građani su nam na prvom mjestu!

BOŠKOVIĆ: DANAŠNJI AUTOMEHANIČARI MORAJU DA PRATE INOVACIJE U TEHNOLOGIJI

BOŠKOVIĆ: DANAŠNJI AUTOMEHANIČARI MORAJU DA PRATE INOVACIJE U TEHNOLOGIJI

Bjelopoljac Radoš Bošković godinama radi kao automehaničar. Veoma je posvećen poslu kojim se, nažalost, bavi sve manje ljudi.


Kako kaže, potražnja za majstorima nikad nije bila veća, a u auto-servisima nema više kanala jer su ih zamijenile dizalice.


“Posao automehaničara sam sâm izabrao. Ljubav prema automobilima je presudila da se odlučim za ovaj posao. Oduvijek me je privlačio zvuk i rad motora”, kaže naš sugrađanin za VBP portal.


Tehnologija u svijetu automobila se ubrzano mijenja, kaže on, a da bi opstao u svom poslu mora da bude u toku s inovacijama.


“Moram da se prilagođavam novim tehnologijama u svijetu automobilskog održavanja, a samim tim i da nabavaljam savremenu opremu i dijagnostiku. Ovaj zanat neće izumrijeti. Bitna je ljubav prema poslu, a dobar rad se isplati”, kaže on.


Ističe da je njegov posao zahtjevan jer se mora raditi od jutra do mraka.


“Radni dan počinje u osam časova. Potrebno je da mušterije zakažu servis kako bi svi bili ispoštovani i na vrijeme dobili svoj automobil nazad. Nikada nikoga nisam vratio. Ako nekome ne uspijem da završim auto, uvijek produžim radno vrijeme, jer hoću svima da izađem u susret”, ističe Bošković.


Da bi neko bio uspješan u radionici, kaže on, potrebno je vještine koliko i ljubavi prema poslu.
U njegovom slučaju, ističe, posao ima i dobrih i loših strana.


“Kako biste bili uspješni u ovom poslu potrebna je ljubav, znanje, vještina i, naravno, strpljenje. Svakako, treba znati osobine automobila. Dobre strane ovog posla su to što ste uvijek u kontaktu sa ljudima, uvijek pomognete nekome, a loše su to što nemate slobodnog vremena tokom dana, radite u savijenom položaju, mirišete na benzin…”, pojašnjava Bošković.


Ističe da bi “svi voljeli da budu direktori firme, pa se odriču zanata radi fotelje”.


“Ovo je posao koji je fizički zahtjevniji, čovjek se isprlja dok radi, ali prihodi mogu da budu kao da ste direktor u firmi. Ne znam zašto se ljudi stide ovog zanata. Ja se ne stidim. I ono najvažnije – ovo je pošten posao. Nije me sramota da u radnom odijelu svratim u kafić, odem do prodavnice. Današnji majstor mora da zna puno o elektrici i elektronici, da bude dobar dijagnostičar. Majstori moraju sve više da znaju kako bi servisirali moderna vozila”, kazao je Bošković.


*Sponzor teksta Komunalno preduzeće “Lim”