Vijesti iz Bijelog Polja

Građani su nam na prvom mjestu!

BIJELO POLJE: UMJESTO MAKADAMA, DO NOVAKOVIĆA PEĆINE USKORO NOVIM ASFALTOM

BIJELO POLJE: UMJESTO MAKADAMA, DO NOVAKOVIĆA PEĆINE USKORO NOVIM ASFALTOM

Valorizacija jednog od najvećih turističkih potencijala bjelopoljske opštine – Novakovića pećine, koja se nalazi u selu Vranštica kod Tomaševa, godinama je pominjana u dijelu projekata koji treba da se rade u organizaciji lokalne uprave ili države.


U vezi sa ovim poslom bila su dominantna dva velika problema –loš put, dug oko tri i po kilometra koji vodi do Novakovića pećine, a potom i devastacija kojoj je pećina bila izložena svih ovih godina.


Kako je za “Dan” potvrdio predsjednik Opštine Petar Smolović konačno će se krenuti u rad na ovom projektu. Kandidovan je projekat sanacije puta od regionalnog puta Slijepač Most-Tomaševo-Pavino Polje-Vrulja-Pljevlja, do Novakovića pećine, u dužini od 3. 75 kilometara. Vrijednost radova treba da bude 320. 156 eura.


– Opština je uradila projekat i kandidovala ga državi za naredni kapitalni budžet. Očekujemo da sve uđe u izbor projekata koji će biti rađeni, prije svega što treba svima u fokusu da bude razvoj sjevera. Ovo je veoma važno za razvoj turizma u Bijelom Polju, prije svega za razvoj turističkih potencijala Vraneša – kazao je Smolović.


Planom je predviđeno asfaltiranje puta do Vrela Vranštice i Novakovića pećine, uređenje parkinga na samom lokalitetu, postavljanje turističke infrastrukture na lokalitetu Vrela Vranštice i Novakovića pećine, odnosno postavljanje klupa, stolova, informativne table i toaleta.


– Biće postavljena i bezbjednosna i oprema za kanjoning kroz kanjon Bezdanice u dužini od 400 metara, kao i pristup Orlovoj pećini. Takođe, biće obavljeno čišćenje šireg lokaliteta Novakovića pećine i njena promocija – prenosi Smolović detalje planiranog projekta.


Novakovića pećina se nalazi na 903 metra nadmorske vidine, duga je 605 metara a dubina joj je 33,90 metara. Visinska razlika je 50,20 metara, dok je temperatura vazduha između osam i devet stepeni Celzijusovih.


Speleolog Željko Madžgalj, član Planinarsko-speleološkog društva “Akovo”, kaže da je riječ o veoma lijepoj pećini koja se nalazi u selu Muslići na lokaciji Novakovića grebeni ili Novakovića stijene, udaljenoj oko 24 kilometra od Bijelog Polja. U stvari, pojašnjava Madžgalj, Novakovića pećina predstavlja prelivno vrelo rijeke Vranštice, odnosno rijeke Stožerice, kako je neki zovu. Novakovića pećina je duga oko 600 metara, a na njenom kraju se nalazi sifon, tako da se pretpostavlja da se pećina dalje produžava.
Ljepota podzemnog svijeta


Madžgalj naglašava da je Novakovića pećina u odnosu na Đalovića pećinu manje ljepote i dužine, ali ističe da u svakom slučaju na lokalnom nivou mora postojati prilika da se ona valorizuje na bolji i efektniji način. Naročito otkad je završena izgradnja regionalnog puta Slijepač most–Pavino Polje.


Ulaz u pećinu nalazi se zznad vrela, na 100 metara uz lijevu ivicu velikog siparišta.


– Prema morfološkim karakteristikama Novakovića pećina je razgranat speleološki objekat. Tokom brojnih istraživanja pećine speleolozi su nailazili na fluorescentne oznake, obilježja u pijesku ili rastegnuti kanap koji su lovci na blago ostavljali kako bi se lakše vratili do ulaza. Strahovi su bili neopravdani jer su istraživanja, detaljna mjerenja i spelološki nacrt pokazali da su svi kanali kružni i da se ponovo spajaju sa glavnim kanalom. Pećina je duga 605 metara, ulaz je malih dimenzija, a poslije nekoliko metara uskog, ulaznog kanala, pećina se “otvara” u veću prostoriju. Laka je za prolazak, a jedino teže mjesto se nalazi nedaleko od ulaza na mjestu zvano Kula, gdje se na kraju uskog provlačenja nalazi manji skok od tri-četiri metra – pojasnio je on.


– Problem je što je Novakovića pećina dosta devastirana i u njenoj unutrašnjnosti ima dosta polomljenih stalaknita, što je djelo ljudskih ruku, jer je ulaz u pećinu dosta pristupačan, a i nalazi se blizu puta Tomaševo–Vitkove staje. Jednostavna je za prolazak i ulaz ljudi koji ne vode računa o njenim vrijednostima – kaže Madžgalj dodajući da članovi Speleološkog kluba “Akovo” često organizuju akcije čišćenja unutrašnjosti pećine, ali da se problem ipak ponavlja.


Novakovića pećina se po mnogim karakteristikama svrstava u red najznačajnijih speleoloških objekata u Crnoj Gori, koja je zbog svojih prirodnih odlika od strane Zavoda za zaštitu prirode proglašena zaštićenim prirodnim područjem.


Madžgalj ističe da je ogroman problem bio nepristupačnost, s obzirom na to da je makadamski put bio nepodesan za normalan saobraćaj.


– Tim putem se jedino moglo dosad ići terenskim autom. Zato i raduje ovaj projekat –kazao je on.


Izvor: Dan
Novinar: Milovan Novović