Vijesti iz Bijelog Polja

Građani su nam na prvom mjestu!

AKO SE OTVORI KAMENOLOM, U SELU BIJEDIĆE VIŠE NEMA ŽIVOTA

AKO SE OTVORI KAMENOLOM, U SELU BIJEDIĆE VIŠE NEMA ŽIVOTA

Mještani Bijedića i okolnih sela na sat i po juče su blokirali ulaz u zgradu Opštine Bijelo Polje kako bi skrenuli pažnju na posljedice koje uzrokuje planirano otvaranje kamenoloma u njihovom selu.


U protestu su im se pridružili pojedini nevladini aktivisti, kao i odbornici opozicionih partija u lokalnom parlamentu. Ispred zgrade Opštine nalazio se i veliki broj pripadnika Interventnog voda Odjeljenja policije i policajaca u civilu, koji su pokušali da odvrate mještane Bijedića od nauma da blokiraju ulazak u zgradu lokalne uprave.


Kada im je Krsto Tvrdišić, predsjednik Građanske inicijative “Zaštitimo Bijediće”, pokazao dokument u kojem piše da su uredno prijavili protest, policija se povukla na pristojnu udaljenost.


Tvrdišić je kazao da su se mještani okupili kako bi od lokalnog parlamenta tražili zaštitu.


– Ovo je prva blokada zgrade Opštine i nastavak blokada koju smo započeli unazad dva mjeseca u Bijedićima i Konatarima. Ovo je odraz našeg nezadovoljstva zbog toga što je Opština područje Bijedića prostornim planom predvidjela za eksploataciju kamena i devastaciju. Zanima nas ko je podnio zahtjev da se taj dio bjelopoljske opštine predvidi za uništenje – pitao je Tvrdišić i dodao da traže da lokalni parlament stavi van snage Urbanističko-tehničke uslove (UT), koji su izdati za vrijeme vlade Duška Markovića.


– Po uvjerenju koje sam dobio od Ministarstva unutrašnjih poslova, siguran sam da koncesionar nema dozvolu za izvođenje radova u graničnom pojasu. Prilikom izrade prostornog plana mislim da nisu konsultovani predstavnici granične policije i Ministarstvo unutrašnjih poslova – kazao je Tvrdišić i dodao da je isti koncesionar 2012. i 2013. godine, preko svoje druge firme, izvodio radove na području Bijedića i tada jednim dijelom devastirao prostor arheološkog lokaliteta.


– Po nalazu arheologa, koji smo dobili prije desetak dana, napominje se da je prostor devastiran 2012. godine postavljanjem cijevi za vodu i izradom kaptaža. Oni vjerovatno nijesu znali da je isti vlasnik izvodio radove s jednom firmom tada, sa drugom sada. On je i sada devastirao prostor, odnosno 2023. godine je devastirao prostor arheološkog lokaliteta, probijanjem puteva, isto nezakonito. Koncesionar je upozoravan više puta, blokade su vršene zbog toga ali je sve uzaludno – kazao je Tvrdišić i dodao da koncesionar nema pravo da se kreće putem koji je vlasništvo porodice Tvrdišić.


Smolović: Opština nema ingerencije, koncesija potpisana sa državom


Predsjednik Opštine Petar Smolović kazao je da su mještanima Bijedića sve saopštili na sastanku koji je održan prije nekoliko dana, i da Opština u ovom slučaju nema nikakve ingerencije.


– Nadležnost Opštine Bijelo Polje u konkretnom slučaju se odnosi samo na izdavanje Urbanističko-tehničkih uslova koji predstavljaju spisak potrebnih uslova za izradu projekta i pribavljanje saglasnosti nadležnih državnih organa, te da isti ne predstavljaju nikakvu dozvolu za izvođenje radova. Ugovor i koncesija potpisna je sa državom i nadležnim ministarstvima. Opština Bijelo Polje nema ingerencija za izdavanje dozvola i vršenje kontrole, već je to u nadležnosti resornih ministarstava i Uprave za inspekcijske poslove, u čijoj nadležnosti je inspekcijski nadzor i kontrola nad izvođenjem radova – istakao je Smolović i naglasio da blokada ulaza u zgradu Opštine nije korektan odnos prema građanima.


– Podnijeli smo tužbu protiv firme “Elas” i njenog vlasnika, kao i nekih lica iz šumske uprave i stavili zabilježbu. Očekujemo da sve bude riješeno na najbolji mogući način. Podnio sam prijavu i protiv Šumske uprave – Područne jedinice Bijelo Polje jer je koncesionaru doznačeno i on posjekao oko 60 stabala hrastovine stare od 60 do 100 godina. Tvrdim da on nema građevinsku dozvolu, on ima samo UT uslove. Da bi radio bilo šta u području šuma koje su pod upravom Ministarstva poljoprivreda, šumarstva i vodoprivreda i Šumske uprave iz Pljevalja, mora da ima građevinsku dozvolu, mora da ima program i plan gazdovanja šumama, mora da ima dozvole za probijanje puteva i za sve što radi na tom području – istakao je Tvrdišić.


Vučeta Mihailović je kazao da mu je kuća u neposrednoj blizini kamenoloma.


– Molim Opštinu i državu da nam pomognu da sačuvamo zdravlje i miran život, da sačuvamo izvore pitke vode. Ovim činjenjem uništiće i stočni fond. Ako im prođe ovaj naum, nama u Bijedićima nema života – podvukao je Mihailović.


Dragoslav Tvrdišić je dodao da je sramota šta se dešava i da neko želi mještane Bijedića svojim nedjelima da natjera da se sele iz svog zavičaja.


– Meni je kuća na samo sedamdesetak metara od kamenoloma. Hoće da nas unište. Zabrinuti smo za zdravlje naše djece. Ako dozvole koncesionaru da radi, onda neka nama daju azil u nekom drugom gradu ili državi. Kada nam jave advokati da je sudski spor završen, i vidimo ko je u pravu, mi ćemo sve poslušati – kazao je Dragoslav Tvrdišić.


Izvor: Dan
Novinar: Milovan Novović